Obsługa podróżnych, korzystających z dworca Łódź Kaliska odbywa się w kontenerze. Po starym budynku już prawie nie ma śladu.
Łódź Kaliska w nowej odsłonie
PKP informują, że nowy budynek będzie posiadać prostą bryłę, przeszkloną od placu przydworcowego i parkingu. Elewacje będzie wykonana z miedzi oksydowanej. W środkowej nawie budynku na całej długości dachu ma znaleźć się nowoczesny świetlik. Wnętrze będzie nawiązywała do tego co na zewnątrz.Parter przeznaczony będzie dla podróżnych. Znajdą się tu kasy biletowe, poczekalnia z częścią dla dzieci, a także lokale komercyjne. Na piętrze swoje biura będą miały spółki kolejowe.
- Dworzec Łódź Kaliska to kolejny obiekt w województwie łódzkim, który zostanie zmodernizowany w ramach autorskiego programu realizowanego przez PKP S.A. W sumie w wyniku realizacji programu w tym regionie aż 10 miejscowości wzbogaci się o przebudowane oraz zupełnie nowe dworce kolejowe. Warto przypomnieć, że w 2022 roku udostępniliśmy podróżnym dworce w Gorzkowicach, Wilkoszewicach i Rogowie
-mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
fot. PKP
PKP zapowiada zmiany w najbliższym otoczeniu dworca. Powstać ma nowoczesny plac przydworcowy, służący jako węzeł komunikacyjny, dostosowany do ruchu samochodów (z miejscem do ładowania samochodów elektrycznych), autobusów oraz rowerów wraz z dużą wiatą rowerową. Natomiast za budynkiem zaplanowano parking dla pasażerów.
Przebudowa dworca kosztować będzie 56,5 mln zł. Prace wykonuje firma SKB LDR z Warszawy. Modernizacja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2025 roku.
Do tego czasu podróżni muszą liczyć się z utrudnieniami. Trzeba uważnie patrzeć na tablice informacyjne, by dotrzeć na odpowiedni peron. Co ważne, nie są pobierane dodatkowe opłaty za wydanie biletu w pociągu na tymże dworcu.
Łódź Kaliska kiedyś
To nie pierwsza rewolucja Łodzi Kaliskiej. W latach 80. XX wieku wyburzono obiekt, który uważany był za jeden najpiękniejszych budynków użytkowych Łodzi.Łódź Kaliska to stacja, która powstała na początku XX wieku. Starania o wybudowanie dworca i stworzenie linii kolejowej Warszawa - Kalisz rozpoczęły się jednak kilka dekad wcześniej.
Główny secesyjny budynek dworca był uważany za jeden z najpiękniejszych budynków użytkowych Łodzi. Jego wnętrze posiadało sporo secesyjnych detali, m.in. mosiężne wykończenia i kryształowe szyby w drzwiach. Charakterystyczna dla budynku była wieża zegarowa z iglicą. Wiele osób do dziś pamięta szerokie schody prowadzące do dworca.
Obiektu nigdy nie wpisano do rejestru zabytków. Wyburzono go w latach 80. poprzedniego stulecia. Nowy oddano do użytku w połowie lat 90. Do tej pory łodzianie wspominają starą Łódź Kaliską z sentymentem. Można ją podziwiać w filmach, np. w „Pociągu” Jerzego Kawalerowicza z 1959 r. Czy Łódź Kaliska przypadnie mieszkańcom do gustu w nowej odsłonie?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.