reklama
reklama

Czy kiedykolwiek uda się spłacić zadłużenie Instytutu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy kiedykolwiek uda się  spłacić zadłużenie Instytutu? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W lutym 2019 r. minęło pięć lat od objęcia przez prof. Macieja Banacha stanowiska dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Zadłużenie szpitala wynosiło wtedy 296 mln zł. Czy kiedykolwiek uda się je spłacić?
reklama

-Gdy w 2014 roku przygotowywaliśmy program restrukturyzacyjny dla Matki Polki, specjaliści z PwC zrobili audyt. Jednym z wniosków było to, że bez zewnętrznej pomocy dotacyjnej, instytutowi nie pomoże żaden plan naprawczy. To wciąż aktualne - mówi Maciej Banach, dyrektor ICZMP.

Kiedy w lutym 2014 roku objął stanowisko dyrektora, to wynik finansowy za rok 2013 wyniósł minus dziewiętnaście milionów złotych. Po roku udało się nam poprawić wynik roczny do minus siedmiu, w kolejnym do minus pięciu. W 2018 roku dług wyniósł niecałe cztery miliony. Warto zaznaczyć, że w tym czasie o ponad siedem milionów wzrosły wynagrodzenia pracowników Instytutu.

- Plan naprawczy działa, ale naprawdę jest wciąż ogrom rzeczy do zrobienia, nie mówiąc o nowych rzeczach, które stale pojawiają się, a z którymi trzeba się zmierzyć - mówi dyrektor.

Przede wszystkim chodzi o restrukturyzację zadłużenia. Czy to we współpracy z partnerem zewnętrznym, na przykład z Bankiem Światowym – to był jeden pomysłów Macieja Banacha którym chciał zarazić rządzących, czy też realizując pilotażowy program oddłużenia najbardziej referencyjnych szpitali, które mają wdrożony plan naprawczy i odpowiednie wskaźniki płynności i rentowności, a które później mogłyby zarabiać na siebie jak przedsiębiorstwa. Niestety na razie żaden z tych pomysłów nie znalazł uznania, ale sam dyrektor nie ustaje w staraniach.

Pięć z szesnastu instytutów przyniosło zysk, jedenaście stratę - 98 584 851 zł. "Menedżer Zdrowia" w lutym 2018 roku pisał o kłopotach finansowych instytutów medycznych nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia w 2015 r. dane finansowe potwierdzają panujące od lat przekonanie, z którego wynika, że podmioty lecznicze, szczególnie te duże, mają kolosalne problemy finansowe i są nieodpowiednio zarządzane, a Ministerstwo Zdrowia robi niewiele, żeby im pomóc.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama