Reklama

Reklama

Czy można pracować będąc na kwarantannie? Co w takim wypadku z zasiłkiem chorobowym?

Opublikowano: ndz, 1 lis 2020 03:02
Autor:

Czy można pracować będąc na kwarantannie? Co w takim wypadku z zasiłkiem chorobowym? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przybywa osób na kwarantannie. W województwie łódzkim jest ich blisko 24 tys. Na jakich zasadach można pracować będąc w domowej izolacji?

Najwięcej mieszkańców na kwarantannie mieszka w powiecie tomaszowskim a także w Łodzi.

!reklama!

Wraz z rosnącą liczbą osób przebywających w izolacji pojawiają się pytania odnośnie tego, czy praca na kwarantannie jest zgodna z prawem oraz to, czy w takiej sytuacji można ubiegać się o zasiłek.

- Na podstawie decyzji sanepidu o kwarantannie ZUS wypłaca zasiłek chorobowy – powiedział mecenas Paweł Wojciechowski, specjalista prawa pracy - Osobom, które otrzymują zasiłek chorobowy, nie wolno pracować. Jeśli jednak są w stanie wykonywać pracę zdalnie, to mogą zrezygnować z pobierania zasiłku i wówczas otrzymają wypłatę od pracodawcy. Jest to możliwe w przypadku tych pracowników, którzy są w stanie pracować z domu.

Potwierdza to rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego, Monika Kiełczyńska.

- Wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego - zaznacza Monika Kiełczyńska. - Okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, choć była narażona na takie zakażenie.

W przypadku objęcia pracownika kwarantanną wykonywanie pracy zdalnej powinno zostać uzgodnione z pracownikiem.

Źródło: Dziennik Łódzki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy