Reklama

Reklama

Czy można zwolnić pracownika przez e-mail? Okazuje się, że tak! [GŁOS EKSPERTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy można zwolnić pracownika przez e-mail? Okazuje się, że tak! [GŁOS EKSPERTA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kodeks pracy stanowi, że oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Ale czy można zwolnić pracownika wysyłając mu e-maila?

Reklama

Tak, jednak pod warunkiem opatrzenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym.

Czyli, w sytuacji gdy pracodawca wysłał pracownikowi jedynie e-maila z informacją o zwolnieniu lub skan pisma, jednak bez użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to takie zwolnienie jest wadliwe, ale wywołuje ono skutek prawny.

Oznacza to, że wypowiedzenie wysłane e-mailem jest skuteczne, ale jeśli doszło do niego z naruszeniem przepisów prawa, to pracownikowi przysługuje prawo do wniesienia w ciągu 21 dni pozwu do sądu pracy. W przypadku błędnego postępowania pracodawcy oraz w zależności od rodzaju umowy łączącej pracownika z pracodawcą, sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania.

Reasumując, wymóg pisemnego wypowiedzenia umowy o pracę spełnia także wypowiedzenie przesłane pracownikowi e-mailem, które zawiera jako załącznik wypowiedzenie umowy o pracę podpisane za pomocą certyfikowanego podpisu elektronicznego.

Dodatkowo, doręczając tak podpisane wypowiedzenie e-mailem, można je wysłać na służbowy adres poczty elektronicznej pracownika. Pracodawca mając dostęp do własnego serwera poczty e-mail będzie mógł udowodnić, że doszło do doręczenia.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy