Plany budowy Ogrodu Botanicznego w Łodzi sięgają lat 30. ubiegłego wieku, ale jego tworzenie na terenie parku na Zdrowiu rozpoczęło się dopiero po wojnie. W takim kształcie, jaki Botanik znamy dzisiaj, ogród zbudowano na przełomie lat 60. i 70. I od tamtej pory niewiele się tutaj zmieniło. Ogród wymaga zmian – mówi Aleksandra Sztuka z Wydziału Kształtowania Środowiska.
!reklama!
Jedną z propozycji, będącej częścią planu modernizacji Botanika, jest przeniesienie tu Palmiarni. Niewiele osób wie, że według pierwotnych planów miała być zlokalizowana właśnie w Ogrodzie.
- Mało kto już pamięta, ale oryginalny projekt zakładał budowę palmiarni właśnie tutaj. Czy należy do tego powrócić? To jedna z kwestii, którą rozważamy, a do rozważań zapraszamy łodzian. We wrześniu spotkamy się na konsultacjach. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje i wszystkie przedyskutujemy. Za dwa tygodnie zaproponujemy daty spotkań – mówi Sztuka.
Ogród Botaniczny przez lata zaskarbił sobie sympatię Łodzian jako pełne zieleni miejsce odpoczynku. Wielu mieszkańców zauważa jednak, że potrzebuje on modernizacji. Duża część infrastruktury wciąż pamięta poprzednią epokę; brakuje zaplecza sanitarnego czy punktów gastronomicznych.
- Mamy wiele wniosków, spostrzeżeń i inspiracji, rozmawiamy także z naszym ogrodem. Powstanie z tego raport otwierający dyskusję. Na przykład w ramach zwiedzania innych ogrodów porównywaliśmy stany zatrudnienia i u nas jest dużo pracowników, a niedawno byli bardzo niezadowoleni, kiedy mieli nieco pomóc w opiece nad zielenią w mieście – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.
Do rozważań nad losami Ogrodu Botanicznego miasto zachęca wszystkich łodzian – w ciągu dwóch tygodni mają się pojawić daty spotkań konsultacyjnych.
Czy przeniesienie Palmiarni z Parku Źródliska to dobry pomysł?
Źródło: Gazeta Wyborcza, Urząd Miasta Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.