Reklama

Reklama

Czy protest nauczycieli może zostać wznowiony?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy protest nauczycieli może zostać wznowiony? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jak zapowiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, od 1 do 15 września br. Związek przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż, w którym zapyta nauczycieli, czy chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej. Jeśli oświatowcy zadeklarują taką potrzebę, będą mogli wskazać formę, jaką ich zdaniem powinien przyjąć kolejny protest. Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje dotychczas spełnione oczekiwania nauczycieli.

Reklama

Nauczyciele są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych. To, co dzieje się w polityce edukacyjnej, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji, nie wyczerpuje naszych oczekiwań. Nauczyciele zwracają też uwagę na fakt, że chcą lepszej szkoły, lepszej edukacji, większej autonomii, niezależności, zaufania do nauczyciela, mniejszej biurokracji – mówił 26 sierpnia, po posiedzeniu Prezydium ZG ZNP prezes Sławomir Broniarz.

Sondaż wśród nauczycieli

ZNP zdecydowało się na przeprowadzenie w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondażu, w którym nauczyciele zostaną zapytani, czy w ich opinii jest potrzeba powtórzenia strajku, a jeśli tak, to jaką formę powinien przyjąć kolejny protest. Sondaż ma być przeprowadzony elektronicznie i tradycyjnie w postaci papierowej ankiety.

Sporo udało się poprawić

Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje na te sfery, istotne z punktu widzenia środowiska nauczycielskiego i polskiej szkoły, które dotychczas udało się poprawić. Od września 2019 r. wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o blisko 10 proc. (w porównaniu do obowiązujących od stycznia br.). W bieżącym roku, w stosunku do stanu z grudnia 2018 r., wzrost pensji nauczycieli wyniesie w sumie ok. 15 proc.

Ponadto MEN zapewniło, że kwota dodatku przysługującego nauczycielom za wychowawstwo klasy wyniesie minimum 300 zł. Taki dodatek ma również przysługiwać nauczycielom wychowania przedszkolnego, zaś jego kwotę określą poszczególne samorządy.

Osoby rozpoczynające pracę w zawodzie nauczyciela przez okres stażu będą otrzymywały dodatkowe świadczenie, tzw. „na start” w kwocie 1000 zł. MEN przypomina również, że nałożyło na dyrektorów szkół ograniczenie w zakresie zawierania umów o pracę z nauczycielami na czas określony do minimum 36 miesięcy. Był to jeden z postulatów nauczycieli.

ZNP podejmie decyzję

O tym, czy mimo wprowadzonych przez rząd zmian, mających poprawić warunki nauczycieli, ZNP zdecyduje się na przeprowadzenie protestu, dowiemy się w poniedziałek 16 września br. - Prezydium ZG podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie ona miała miejscepoinformował szef ZNP o decyzji Prezydium ZG ZNP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy