reklama
reklama

Czy tak będzie wyglądać super siedziba miejskich urzędników? Ten projekt zwala z nóg [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Konkurs na ratusz w Nowym Centrum Łodzi rozstrzygnięty! Jury wybrało najlepszy projekt przyszłej siedziby magistratu w Nowym Centrum Łodzi Połączenie historii ze współczesnością dzięki nawiązaniu do okolicznej architektury oraz XIX-wiecznego ratusza na placu Wolności.
reklama

Konkurs na nową siedzibę Urzędu Miasta Łodzi. Piętnaście projektów, jeden zwycięzca

W związku z koncepcją budowy nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi, Biuro Architekta Miasta zorganizowało konkurs architektoniczno-urbanistyczny pn. „Nowy Ratusz w Łodzi”, który ma pozwolić na wypracowanie najlepszego układu funkcjonalnego, relacji z otoczeniem oraz formy architektonicznej projektowanego obiektu. 

!reklama!

- Konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego
i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, ani obsługi mieszkańców. Miałam przyjemność zasiadać w jego jury i bardzo się cieszę, że poziom prac był wysoki, a my przyznaliśmy w konkursie pierwszą nagrodę
mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

- Konkurs jest zaproszeniem do dyskusji, jak powinien wyglądać współczesny ratusz. I w tej dyskusji wzięli udział nawet architekci również z zagranicy. Zadanie nie było łatwe. Ratusz to jeden z najważniejszych obiektów w mieście. Mieliśmy nadzieję, że prace spełnią nasze ambicje, co do rangi obiektu i tak się stało. Wszystkie nagrodzone prace pokazują obiekt imponujący, który będzie się w strukturze miasta wyróżniał – mówi Marek Janiak, architekt miasta i przewodniczący jury konkursowego.

Polecamy: W Łódzkiem będą produkować wyjątkowe pojazdy. To połączenie samochodu i skutera [zdjęcia]
Super ratusz ma stanąć w Nowym Centrum Łodzi. Jak będzie wyglądał?

Najlepszy projekt przygotował zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. Do architektów trafi główna nagroda w wysokości 80 tysięcy złotych. 

Ich praca została doceniona przede wszystkim za cztery aspekty:

  •  szczególne uwzględnienie w symbolice architektury nawiązania do historycznego ratusza Nowego Miasta na placu Wolności, czym buduje ono klamrę pomiędzy współczesnością a początkiem Łodzi przemysłowej, 
  • wyraźne, właściwej skali, zdefiniowanie kształtu rynku NCŁ w jego północnej i wschodniej pierzei,
  • realność finansowo-inwestycyjną poprzez rozsądną i kreatywnie użytą prefabrykację, 
  • nawiązanie do architektury Bramy Miasta. 
Jury nie przyznało drugiej nagrody, ale wybrało za to prace, które nagrodzili trzema równorzędnymi trzecimi nagrodami. Listę laureatów uzupełniają dwa wyróżnienia.

- Najkorzystniejszym i najbardziej opłacalnym dla miasta wariantem jest budowa nowego ratusza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w takim przypadku urząd nie wyda nawet złotówki na tę inwestycję. Do PPP miasto wniesie teren,
a partner kapitał na sfinansowanie inwestycji -
mówi prezydent Zdanowska.

Realizacja zwycięskiego projektu będzie jednym z elementów negocjacji
z potencjalnymi partnerami. 

- Mam nadzieję, że zostanie on zrealizowany – dodaje Janiak.

Polecamy: W Łodzi idzie nowe. PKP rozpoczyna budowę stacji łódzkiego metra Łódź - Śródmieście [LISTA UTRUDNIEŃ I ZMIAN MPK]

Nowy ratusz w centrum Łodzi. Nowoczesny budynek ma stać się bodźcem dla innych inwestycji w NCŁ

Przypomnijmy, że pomysł przeniesienia magistratu do Nowego Centrum Łodzi został publicznie przedstawiony w 2020 roku. Nowoczesny budynek ma stać się również bodźcem dla innych inwestycji. Sekretarz miasta Wojciech Rosicki tłumaczy ten mechanizm.

- Plany stworzenia jednego urzędu związane są z Nowym Centrum Łodzi. Koronawirus spowodował, że w najbliższej przyszłości może zmniejszyć się zapotrzebowanie na nowe biura. Szczególnie jest to widoczne w branży BPO (obsługi księgowo-finansowej), która zaczęła lokować swoje biura w Nowym Centrum Łodzi. Zakładamy więc, że w najbliższej przyszłości potrzeba budowania nowych biurowców w tej części Łodzi może być zdecydowanie mniejsza. Dlatego UMŁ może stać się impulsem do dalszego rozwoju tej części miasta  - twierdzi Rosicki. 

- Jeden wspólny budynek dla niemal wszystkich komórek to oszczędności. Czasu, pracy, energii a w perspektywie całego projektu także pieniędzy - podsumowuje prezydent miasta Łodzi.

Jej zdaniem nowa lokalizacja urzędu ze względu na swoje centralne położenie tuż obok Dworca Fabrycznego umożliwi łatwy dojazd wszystkimi środkami komunikacji miejskiej, lokalnymi pociągami, kolejowym metrem, rowerem czy w ostateczności także samochodem. 

Choć akurat o ten ostatni środek transportu można się spierać.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama