reklama
reklama

Czy upały wykończą polski biznes?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy upały wykończą polski biznes? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźTrwa kolejna fala upałów. Z dotychczasowych doświadczeń i prognoz wynika, że są one i będą w naszym kraju coraz częstsze. Ich skutki odczuwa większość przedsiębiorców. Wysokie temperatury przynoszą biznesowi więcej strat niż korzyści. Jak można zabezpieczyć się na wypadek ich skutków? 
Reklama lokalna
reklama

— Cieszą się co prawda producenci lodów, napojów, klimatyzatorów, kremów z filtrem i przedsiębiorcy oferujący usługi turystyczne, bo w czasie upałów rośnie im sprzedaż. Ale to wszystko nie równoważy strat, które pociągają za sobą wysokie temperatury jeśli chodzi o większość firm działających w Polsce — mówi  Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zwraca uwagę, że większość firm w czasie utrzymywania się wysokich temperatur zmaga się z wysokimi kosztami energii.

Radykalnie wysokie temperatury negatywnie wpływają w zasadzie na wszystkie przedsiębiorstwa. Podstawowym problemem jest istotny spadek wydajności pracowników. Dodatkowo rosną koszty utrzymania pomieszczeń biurowych, w szczególności prądu wykorzystywanego przez klimatyzatory oraz lodówki — zgadza się z nim Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu prawa i legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

reklama

Ponadto przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem produktów szybko zbywalnych, wrażliwych na wyższe temperatury, muszą liczyć się z możliwością strat dotyczących towaru.

Ocieplenie wpływa na szybsze dojrzewanie zbóż, kukurydzy i owoców. Utrzymująca się susza powoduje również spadek produkcji rolnej, co z kolei wpływa na wzrost cen dla konsumentów. W tym roku brak opadów i wysokie temperatury przyspieszyły też zbiory jagód i truskawek — tłumaczy Tomasz Brzozowski, dyrektor koordynator ds. ubezpieczeń sektora rolno-spożywczego w firmie brokerskiej EIB.

Dodaje, że w związku z tym przedsiębiorcy musieli wcześniej ponieść koszty związane ze zbiorami. Co więcej, przyspieszone dojrzewanie i wysokie temperatury powodują wydłużenie okresu, w którym zebrane plony będą przechowywane. A to oznacza większe koszty magazynowania.

reklama

Ryzyko suszy

Generalnie istnieje możliwość ubezpieczenia się na wypadek suszy. Takie polisy są zwykle oferowane jako rozszerzenie polis od gradu, ognia czy przymrozków. Ale w tym roku ich zakup nie jest już możliwy.

Większość towarzystw, które oferowały ubezpieczenie tego ryzyka, zakończyła sprzedaż z końcem kwietnia tego roku — mówi Łukasz Karski, główny broker w Willis Towers Watson.

Grono oferentów ubezpieczeń na wypadek suszy jest jednak wąskie. Jeszcze kilka lat temu od suszy w ogóle nie można było sie ubezpieczyć. Od ubiegłego roku takie polisy są dotowane i można zaobserwować nieco większą otwartość ubezpieczycieli na obejmowanie ochroną ryzyka suszy, ale wciąż jest ono postrzegane jako trudne. Tomasz Brzozowski zwraca uwagę, że w tym roku wysokie temperatury pojawiły się dość wcześnie. Nawet wtedy, gdy polisy na wypadek ryzyka suszy były jeszcze dostępne, ich ceny do atrakcyjnych nie należały.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama