Reklama

Reklama

Czy wiedzieliście, że założycielem TESCO jest syn... krawca z Łodzi?! Poznajcie tę niesamowitą historię

Opublikowano:
Autor:

Czy wiedzieliście, że założycielem TESCO jest syn... krawca z Łodzi?! Poznajcie tę niesamowitą historię - Zdjęcie główne

Jak syn krawca w Łodzi stał się założycielem TESCO? Poznaj tę wspaniałą historię (fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Niewiele osób wie, że brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów TESCO, ma swoje korzenie w Łodzi. Jej założycielem jest bowiem Jack Cohen, przedsiębiorca polsko - żydowskiego pochodzenia, najstarszy z pięciorga dzieci Avrama Kohena - krawca pochodzącego z Łodzi. 

Reklama

Jak syn krawca w Łodzi stał się założycielem TESCO?

Jack Cohen początkowo chciał kontynuować rodzinne tradycje i także zostać krawcem. Jego plany pokrzyżowała jednak I wojna światowa. Wstąpił do armii i pracował przy naprawie samolotów.

!reklama!

Po zakończeniu wojny i otrzymaniu żołnierskiej odprawy, postanowił kupić stragan w East Endzie, uboższej dzielnicy Londynu położonej we wschodniej części miasta. 

Po pewnym czasie jego biznes rozrósł się na tyle, że był w stanie otworzyć kilka kolejnych straganów.

1924 roku postanowił oznaczyć ładunek herbaty zakupiony w firmie T.E. Stockwell trzema pierwszymi literami nazwy dostawcy i dwiema pierwszymi literami własnego nazwiska − w ten sposób powstała nazwa TES-CO.

W 1929 roku Cohen uruchomił w londyńskim Edgware pierwszy sklep pod tym szyldem, a do wybuchu II wojny światowej rozwinął sieć do 100 sklepów.

Po wojnie radził sobie jeszcze lepiej niż przed nią. Otworzył pierwszy w Wielkiej Brytanii sklep, w którym wprowadził zasadę samoobsługi. Nowy model biznesowy przyniósł mu dalsze umacnianie pozycji rynkowej i przejęcia konkurencyjnych sieci.

Pod koniec lat 60. Cohen posiadał już 800 sklepów.

Polecamy: Czy tak będzie wyglądać super siedziba miejskich urzędników? Ten projekt zwala z nóg [zdjęcia]

TESCO w Polsce. Po 25 latach TESCO znika z naszego kraju

TESCO weszło do Polski w 1995 roku, kupując sklepy trzech sieci: Minor, Madex i Savia. Pierwszy hipermarket Tesco w Polsce otworzono we Wrocławiu w 1998 roku. W 2020 roku podjęto jednak decyzję o wycofaniu sklepów TESCO z Polski.

O kłopotach TESCO w Polsce mówiło się od lat. W 2019 roku w Tesco Polska doszło do zdecydowanej reorganizacji, m.in. zamknięcia placówek nierentownych, zwolnień grupowych, czy zmiany systemu pracy. Tesco pozbyło się w także niektórych nieruchomości.

Eksperci komentują, że brytyjski właściciel za bardzo skupił się na rodzimym rynku i przespał działania konkurencji w Polsce. Nie pomogła kilkumiesięczna restrukturyzacja.

Oficjalnie 16 marca 2021 roku 301 sklepów Tesco zmieniło właściciela, którym od tego dnia jest Salling Group, do której należy sieć Netto.

Proces włączania sklepów Tesco do sieci Netto ma potrwać 18 miesięcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy