Reklama

Reklama

Czym jest „komfortka”? Pierwsze takie miejsce w Łodzi powstało przy Piotrkowskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Czym jest „komfortka”? Pierwsze takie miejsce w Łodzi powstało przy Piotrkowskiej  - Zdjęcie główne

Pierwsza w Łodzi "komfortka" powstała przy ul. Piotrkowskiej 17 | foto UMŁ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź „Komfortka” to miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami w godny i komfortowy sposób mogą zostać przebrane. Na świecie podobnych miejsc przybywa. Aktualnie w Polsce jest ich kilkanaście. W Łodzi pierwsza „komfortka” powstała przy ul. Piotrkowskiej 17.

Reklama

Pierwsza w Łodzi „komfortka” powstała przy ul. Piotrkowskiej

Piotrkowska 17, kawiarnia artystyczna Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. To w tym miejscu w Łodzi powstała pierwsza „komfortka”. Miejsce to znajduje się najczęściej w toalecie i jest to przymocowana do ściany leżanka, którą można w prosty sposób rozłożyć. Znajduje się na odpowiedniej wysokości, co pomaga w pracy opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Leżanka jest na tyle stabilna i ciężka, że udźwignie dwie dorosłe osoby. Często ma też zabezpieczenia, by osoba leżąca nie zsunęła się z niej i nie spadła.

– Dzięki takiej leżance umieszczonej w toalecie zmiana pieluchomajtek u dorosłych osób z niepełnosprawnościami jest zarówno komfortowa, odbywa się w godnych warunkach, jak też jest higieniczna i bezpieczna i dla chorego, i dla opiekuna, i jego kręgosłupa – opowiada Katarzyna Król, zaangażowana w akcję „Przewijamy Polskę”. 

Akcję zainaugurowała w ubiegłym roku Anna Nowak z fundacji „Żurawinka”. Powstał pomysł na akcję „Przewijamy Polskę”, a kiedy zrobiło się o niej głośno, zaczęły włączać się w nią kolejne miasta, w tym Łódź, z Katarzyną Król i Anią Duniewicz na czele. 

Jedną z inspiracji była Wielka Brytania, w której miejsc do przebierania, przewijania dorosłych osób z niepełnosprawnościami jest 1400. W Polsce w tym momencie zaledwie kilkanaście. 

– Zaangażowałam się w tę akcję, bo wiem, jak wiele jest w tym temacie absurdów i sytuacji trudnych, kiedy np. osoba z czterokończynowym porażeniem mózgowym ze zwykłej toalety nie skorzysta, więc cewnikowanie czy zmiana pieluchy co prawda odbywa się w toalecie dla niepełnosprawnych, ale na podłodze! Tak być nie powinno – przyznaje Katarzyna Król.

Nazwa „komfortka” została wyłoniona w konkursie, w którym w jury zasiadał, m.in. Michał Rusinek. Na konkurs nadesłane zostało około 2000 pomysłów. Pierwotnie podczas akcji „Przewijania Polski” miejsca te nazywano po prostu przewijakami dla dorosłych. Jednak z czasem uznano, że przewijaki są dla dzieci, więc i nazwa powinna być inna. Po kilkugodzinnych obradach jury wybrało nazwę „komfortka”.

Po powstaniu pierwszego takiego miejsca w Łodzi poszukiwane są kolejne. Jedna „komfortka” na tak duże miasto nie wystarczy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy