reklama
reklama

Dawna tkalnia przestanie straszyć — niedługo czeka ją gruntowny remont. Co powstanie w miejscu Uniontexu? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Natalia Jóźwiak

Dawna tkalnia przestanie straszyć — niedługo czeka ją gruntowny remont. Co powstanie w miejscu Uniontexu? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
38
zdjęć

Dawna tkalnia łódzka zyska drugie życie. W jej miejscu powstanie kompleks pod pierwotną nazwą „Nowa Tkalnia”. | foto Natalia Jóźwiak

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźZnajdująca się w Łodzi jedna z największych ówcześnie tkalni powstała na przełomie wieków. Przez ostatnie dekady jedynie niszczała; trawił ją pożar i liczne dewastacje, co widać jeszcze gołym okiem. Wkrótce ma się to zmienić, a dawna siedziba Uniontexu wróci do życia ze swoją pierwotną nazwą.
reklama

Dawna „Nowa Tkalnia” powstała w 1899 roku; budynek liczył sobie 200 metrów szerokości i 180 długości o łącznej powierzchni 3ha. 

Niegdyś była tu jedna z największych tkalni w Królestwie Polskim

Budynki „Nowej Tkalni”, zaprojektowanej przez architekta Pawła Rubensahma, mieszczą się przy ul. Kilińskiego 187. Wybudowano ją wówczas za 2 miliony rubli.

W latach 60. swoją siedzibę miał tu Uniontex. Było to wielowydziałowe przedsiębiorstwo włókiennicze, które swoją nazwą nawiązywało do uniwersalnych tkanin. Dodatkowo, na jego terenie znajdowały się m.in. przedszkole, żłobek, sklepy spożywcze czy klub sportowy z własnym boiskiem. Wydawano tu nawet lokalne (zgodne z ówczesnym nurtem) gazety – „Nasza Trybuna” czy „Tydzień w Uniontexie”, mieścił się tu też ośrodek zdrowia czy lokalny radiowęzeł.

reklama

W 1989 roku Uniontex sprywatyzowano, nie do końca mając konkretne plany, co mogłoby się tu znaleźć – jednym z pomysłów było stworzenie tu... hipermarketu. Proponowano też, aby w tym miejscu upamiętnić wizytę papieską, bowiem to tutaj Jan Paweł II, podczas jednej z pielgrzymek w 1987 roku, odwiedził łódzkie włókniarki. Od tamtego momentu tkalnię okrzyknięto mianem „papieskiej”.

Przez ostatnie dekady niezagospodarowany budynek coraz bardziej popadał w ruinę, co wciąż, niestety, jest widoczne. Dodatkowo, w 2012 roku w tkalni wybuchł pożar i doprowadził do jeszcze większej dewastacji; tak samo zresztą, jak czynili to regularnie okoliczni złomiarze. 

reklama

 

Nowa Tkalnia przy Kilińskiego odżyje. Znajdzie się tu też tzw. Centrum Papieskie 

Teraz, w miejscu dawnej „Nowej Tkalni” powstanie wielofunkcyjny kompleks pod pierwotną nazwą. Inwestor zapowiedział budowę domu wielorodzinnego z 255 mieszkaniami, które znajdą się od strony ulicy Milionowej. W tej lokalizacji pojawią się też lokale usługowe i gastronomiczne.


Tak w przyszłości wyglądać ma Nowa Tkalnia przy ul. Kilińskiego 187. / źródło: materiały inwestora

 

Nowa Tkalnia to wieloetapowy i wielofunkcyjny projekt deweloperski, który powstanie na terenach byłych zakładów Karola Scheiblera zlokalizowanych w Łodzi w kwartale ulic: Tymienieckiego, Kilińskiego i Milionowej. Projekt zakłada rewitalizację zabytkowych murów i obiektów wchodzących w skład kompleksu tkalni oraz budowę nowych budynków. Na terenie inwestycji powstanie także Centrum Papieskie, które będzie nawiązywało do wizyty papieża Jana Pawła II w tkalni w 1987 r.

reklama

– informują inwestorzy.

Na miejscu wykonano też pierwsze prace, głównie porzadkowe – odgruzowanie, wycięcie wrośniętych w elewację budynków krzewów i roślin. Kompleks zabezpieczono przed dalszymi dewastacjami.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama