Kamienicę przy ul. Włókienniczej 11 zamieszkiwał główny łódzki architekt
Wzniesiona w latach 1883–1886 neorenesansowa kamienica była pierwotnie rezydencją Hilarego Majewskiego, głównego architekta Łodzi, odpowiedzialnego za wiele kluczowych budowli w mieście, takich jak dzisiejsza Manufaktura, dom Franciszka Fischera przy ul. Piotrkowskiej 54, hotel Grand przy Piotrkowskiej 72 czy willę Herbstów, a obecnie jeden z oddziałów łódzkiego Muzeum Sztuki.
Kamienica Hilarego Majewskiego przed i po rewitalizacji. / fot. UMŁ / Natalia Jóźwiak
Z biegiem lat budynek popadał w coraz większe zaniedbanie. Dopiero kompleksowa rewitalizacja za niemal 7 milionów złotych, zakończona w 2023 roku, przywróciła mu dawną świetność. Prace obejmowały m.in. odnowienie bogatych sztukaterii, polichromii oraz zdobionych płytek podłogowych. Pozwoliło to zachować oryginalny i zupełnie unikatowy charakter tego miejsca.
Rewitalizacja kamienicy objęła też jej wnętrze z dbałością o każdy detal. / fot. UMŁ
Budynek oczarowuje coraz więcej osób. W niecałym 2024 roku zgromadził ich niemal dziewięć tysięcy
W odnowionych wnętrzach kamienicy od niedawna działa instytucja kulturalna, w związku z czym na ul. Włókienniczej 11 organizowane są wystawy, warsztaty czy wydarzenia edukacyjne. Do listopada 2024 roku niemal 9000 osób wzięło udział w aż 84 wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.Program na przyszły rok zapowiada się równie obiecująco. Zespół instytucji na ten czas zaplanował między innymi:
- wystawę „Fantasmagoryczne miasto” (13 lutego – 27 kwietnia 2025 r.),
- ekspozycję prac Dorothy Bohm oraz Konrada Kuzyszyna (15 maja – 29 czerwca),
- performance „Miniatura na fortepian i kamienicę” (14–16 listopada),
- wystawę olfaktoryczną „Perfumeryzm” (listopad 2024 – styczeń 2026),
Co więcej, 15 maja 2025 roku odbędzie się uroczyste wmurowanie tablicy upamiętniającej architektów miasta oraz ogłoszenie szczegółów Nagrody Architektonicznej im. Hilarego Majewskiego.
Niedługo też najpewniej poznamy dokładną datę performance'u muzycznego Ewy Zarzyckiej, laureatki Nagrody im. Katarzyny Kobro – póki co wiemy, że odbędzie się on w listopadzie bądź grudniu przyszłego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.