reklama
reklama

Debata „Zielone EXPO 2024 – szanse i zagrożenia. Czy łodzianie decydują?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Po przegranej z Buenos Aires walce o tzw. małą wystawę światową EXPO władze Łodzi zdecydowały się na podjęcie walki o światową wystawę ogrodniczą – Horticultural Expo. W poniedziałek 24 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się debata p.t.: „Zielone EXPO 2024 – szanse i zagrożenia. Czy łodzianie decydują?” z udziałem ministra  kultury i dziedzictwa narodowego, Profesor Piotr Gliński oraz innych zaproszonych gości.
reklama

Podczas debaty zorganiozowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi próbowano odpowiedzieć na wiele palących pytań dotyczących wystawy. Czy zielone EXPO jest szansą na rozwój Łodzi? Jakie modelowe rozwiązania możemy pokazać światu w roku 2024 i co pozostanie po EXPO dla łodzian? Jak wykorzystać EXPO do promocji Polski za granicą? Jakie są zagrożenia związane z organizacją międzynarodowej wystawy? Kto sfinansuje EXPO? Czy łodzianie mają realny głos w sprawie EXPO?

Spotkanie otworzył wicepremier  i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

-Jeżeli mam przekonywać rząd do wsparcia tego projektu, chciałbym mieć pewność, że merytorycznie jest on równie dobry jak poprzedni - mówił

Gliński podkreślał, że współpraca z władzami Łodzi przy projekcie EXPO 2022 była modelową współpracą rządu polskiego i samorządu na rzecz projektu ważnego dla Polski. Niestety, współpraca ta zakończyła się porażką. Dodał, że w promocję kandydatury Łodzi rząd zainwestował wówczas  ponad 20 mln zł.  zwrócił również uwagę, że planowana obecnie wystawa ogrodnicza na razie nie ma statusu EXPO, może go uzyskać dopiero kiedy otrzyma oficjalne wsparcie rządu. Tymczasem na razie rząd ma za mało danych, ma natomiast wiele pytań i wątpliwości dotyczących projektu, jego wpływu na otoczenie i środowisko oraz kwestii finansowych. przypomniał również, że polski rząd wspiera realizacje wielu ważnych dla Łodzi i dla Łodzian projektów, m.in. budowy drogi S14, A1 czy tunelu średnicowego.

- Sparzyliśmy się na jednym projekcie współpracując ze środowiskiem politycznym, które wyszło z inicjatywą tej wystawy ogrodniczej i nie możemy kupować kota w worku, bo nie wiemy dokładnie, jak ten projekt miałby wyglądać. Wszelkie projekcje w drodze komercjalizacji tego, co się uzyska po zbudowaniu, są raczej patykiem na wodzie pisane – dodał wicepremier . 

Organizator debaty Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich powiedział, że łodzianie mają wiele obaw co do wystawy.

  - Ta debata jest po to, żeby szukać prawdy o tym, czy Zielone Expo będzie służyło mieszkańcom i miastu, czy może jednak jest więcej minusów organizacji tej imprezy. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim wycinki drzew i zieleni, bo w tej chwili lokalizacja jest tak niefortunna, że dotyka terenów zielonych. Trudno powiedzieć, jakie są koszty finansowe tej imprezy, ponieważ przed podjęciem decyzji nie została zrobiona żadna analiza - mówił organizator

Zdaniem Macieja Riemera z Urzędu Miasta Łodzi, kolejne kroki w stronę organizacji wystawy są podejmowane w dobrej kolejności, a brak analiz finansowych w początkowej fazie projektu nie jest niczym dziwnym.

- Są szanse i korzyści, natomiast duża impreza zawsze rodzi pewne niebezpieczeństwo. Problemy staramy się na bieżąco rozwiązywać i po to opracowujemy studium wykonalności, żeby przewidzieć, jakie mogą wystąpić sytuacje. Kwestie środowiskowe i przyrodnicze także wymagają specjalnej uwagi - podkreślił Riemer. 

Jeśli zabraknie rządowego poparcia i finansowego wsparcia z budżetu państwa dla organizacji Międzynarodowej Wystawy w Łodzi oznacza, że Łódź nie będzie mogła uzyskać akceptacji Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu, a co za tym idzie, impreza nie uzyska statutu wystawy międzynarodowej "Expo".

W imieniu Hanny Zdanowskiej, Prezydent Miasta Łodzi wystąpienie wygłosił Wojciech Rosicki, Wiceprezydent Miasta Łodzi oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Następnie odbyła się dyskusja, w której wzięli  udział przedstawiciele nauki, władz i sektora społecznego.

W debacie wzięli również udział:
1. Prof. dr hab. Maciej Zalewski – dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, stały współpracownik UNESCO.
2. Dr hab. Mariusz Sokołowicz – Katedra Gospodarki Regionalnej i Środowiska, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ.
3. Dr Dominik Drzazga – Katedra Zarządzania Miastem i Regionem, Wydział Zarządzania UŁ.
4. Przedstawiciel Rządu RP.
5. Maciej Riemer – kierownik projektu EXPO HORTICULTURAL 2024 w Urzędzie Miasta Łodzi.
6. Łukasz Kamiński – działacz ekologiczny i rowerowy. W 2009 roku współpracował z ERCE UNESCO w tworzeniu koncepcji Błękitno-Zielonej Sieci.
7. Mikołaj Siwiński – wicedyrektor Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego, inicjator uruchomienia miejskiego programu dopłat do kosztów wymiany źródeł ciepła, radny osiedla Stare Polesie.
Prowadzącym  był  Krzysztof Ruciński – Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi, współtwórca kampanii obywatelskiej NIE dla zabudowy lasu na Brusie, jeden z założycieli Łódzkiego Alarmu Smogowego, w latach 2016-2018 przewodniczący Stowarzyszenia Nowa Łódź promującego zrównoważony rozwój Łodzi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama