Reklama

Reklama

Deklaracja wsparcia dla Łódzkiego Związku Metropolitalnego podpisana [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Deklaracja wsparcia dla Łódzkiego Związku Metropolitalnego podpisana [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dziś, 10 lutego w sali kominkowej pałacu Izraela Poznańskiego przedstawiciele 28 samorządów z regionu łódzkiego, na czele z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską oraz senatorem Krzysztofem Kwiatkowskim podpisali deklarację wsparcia dla Łódzkiego Związku Metropolitalnego. Projekt ustawy w tej sprawie właśnie został przyjęty przez Senat RP. 

Reklama

Projekt ustawy o Łódzkim Związku Metropolitalnym został przyjęty przez Senat RP w piątek, 7 lutego stosunkiem 53 głosów za i przy 33 senatorach, którzy wstrzymali się od głosu. Jak wynika z stenogramu obrad, 3 senatorów zagłosowało przeciw, choć jak tłumaczył na dzisiejszej konferencji prasowej pomysłodawca projektu, senator Krzysztof Kwiatkowski, dwóch głosujących przeciwko ustawie przyznało się w kuluarach, iż zrobiło to przez pomyłkę. Bez wątpienia jednak pomysł stworzenia drugiego, po Górnośląsko-Zagłębiowskim, Związku Metropolitalnego w Polsce zyskał  poparcie senatorów, bez względu na opcję polityczną. Jak mówił Krzysztof Kwiatkowski, to “połowa drogi” do realizacji jego projektu. Teraz ustawa trafi do Sejmu, a potem, jeśli zostanie przyjęta przez posłów, na biuro prezydenta Andrzeja Dudy.

!reklama!

O tym, czym jest i jakie korzyści daje związek metropolitalny mówił senator Kwiatkowski

- Łódzki Związek Metropolitalny to dodatkowe narzędzia prawne, dodatkowe narzędzia finansowe na połączenia komunikacyjne, na wsparcie służby zdrowia, na inicjatywę Funduszu Sprawiedliwości, tak jak to działa w śląskiej metropolii. W Funduszu istnieje zapis, że każda z gmin wchodzących w skład metropolii musi z jej budżetu corocznie dostać więcej środków niż sama wpłaca w postaci składek. (…) Metropolia to partnerstwo. Każdy z 28 partnerów, którzy dziś reprezentują miasta i gminy ma na zgromadzeniu taki sam głos. Wszyscy są tak samo ważni (…) Razem tworzymy metropolię - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej senator Krzysztof Kwiatkowski

Dzisiejsze podpisanie deklaracji w sali kominkowej pałacu Izraela Poznańskiego, gdzie mieści się siedziba Muzeum Miasta Łodzi, miało być pierwszym przejawem współpracy oraz podkreśleniem, że każdy członek metropolii jest, jak mówił senator Kwiatkowski, tak samo ważny. Wspólny głos samorządowców będzie także dodatkowym bodźcem dla posłów, aby skłonić ich do poparcia ustawy.

Zadowolenia z przyjęcia przez Senat projektu nie kryła także prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. Przypomniała również, że samorządy skupione wokół stolicy regionu łódzkiego współpracują ze sobą już od dawna.

- Gminy i miasta z powstałego kilka lat temu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego ściśle ze sobą współpracują. Czas jednak uzupełnić naszą współpracę o nowy, efektywny instrument współdziałania, jakim ma być łódzki związek metropolitalny. Do tej pory nasze wspólne działania opieraliśmy głównie o środki unijne. Niekorzystna sytuacja finansowa polskich samorządów zmusza nas do skorzystania z innych rozwiązań, w tym opartym na systemowym udziale w dochodach z podatku PIT. Dlatego mam nadzieję, że bez względu na opinię obecnego rządu na temat utworzenia Metropolii Łódzkiej, parlamentarzyści dostrzegą w tej ustawie rzeczywiste szanse rozwoju, które my dostrzegamy - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Projekt Łódzkiego Związku Metropolitalnego zakłada stworzenie zrzeszenia gmin województwa łódzkiego, w tym Łodzi oraz 27 gmin z czterech powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, a także brzezińskiego. Gotowość do przystąpienia do Związku zgłaszają także gminy z powiatu łaskiego. Funkcjonowanie Metropolii Łódzkiej gwarantuje Związkowi udział we wpływach z podatku PIT od podatników zamieszkałych na obszarze związku metropolitalnego. W roku jej utworzenia wynosiłby on 0,2 proc., a w latach następnych wynosić będzie 5 proc. To może przynieść nawet dodatkowych 200 mln zł rocznie. Co więcej, w nowej perspektyw unijnej na lata 2021 – 2027 przewidziano specjalną pulę środków dla związków metropolitalnych. Nowo utworzone zrzeszenie, którego centrum byłaby Łódź, mógłby starać się o dodatkowe środki z pieniędzy unijnych.

O szczegółach projektu Łódzkiego Związku Metropolitalnego możecie przeczytać w naszym artykule.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy