reklama
reklama

Dentysta i pielęgniarka powracają do szkół

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dentysta i pielęgniarka powracają do szkół - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW czwartek 12 września weszła w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Dzięki tej regulacji każda szkoła podstawowa i średnia w Polsce będzie miała do dyspozycji dentystę, a także pielęgniarkę lub higienistkę. W obliczu zatrważających danych WHO i Ministerstwa Zdrowia o poziomie higieny jamy ustnej wśród polskich dzieci ta regulacja wydaje się koniecznością.
reklama

Wprowadzona w życie ustawa daje każdemu z uczniów szkół podstawowych i średnich możliwość korzystania z opieki stomatologicznej i pielęgniarskiej. Zarówno profilaktyczna opieka zdrowotna, którą sprawuje pielęgniarka lub higienistka szkolna, jak również opieka dentystyczna dla uczniów są świadczeniami w pełni bezpłatnymi, finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gabinet pielęgniarski w każdej szkole

Możliwość korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej powinien zapewnić uczniom organ prowadzący szkołę, czyli odpowiednia władza samorządowa. Zgodnie z nową regulacją, gabinet pielęgniarski powinien co do zasady być obecny w każdej szkole. Jeżeli gabinetu profilaktyki zdrowotnej nie można utworzyć w budynku szkoły, wówczas pielęgniarka może sprawować opiekę względem uczniów w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W takim przypadku pielęgniarka lub higienistka na terenie szkoły realizuje np. edukację zdrowotną, fluoryzację, zaś badania profilaktyczne są przeprowadzane w gabinecie POZ. 

reklama

Środki na stworzenie i wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach zarezerwowano w budżecie państwa w 2017 r. Dotychczas przygotowano ponad 9 tys. gabinetów, z czego zupełnie nowych oddano do użytku 1251.   

Opieka stomatologiczna dla uczniów

Przyjęta przez rząd ustawa wprowadza także obowiązek otoczenia uczniów opieką stomatologiczną. Jeżeli w budynku szkoły nie ma gabinetu stomatologicznego, wówczas organ prowadzący powinien zawrzeć porozumienie z zewnętrznym gabinetem stomatologicznym, świadczącym opiekę dla dzieci w ramach NFZ.

(...) Te gabinety mają kontrakt z NFZ i dzieci mogą korzystać na terenie szkoły z opieki stomatologicznej. Świadczenia są w stu procentach finansowane przez NFZ  (...) Jeśli nie ma gabinetu w szkole, to pozostaje to rozwiązanie – podpisanie stosownego porozumienia, na którego podstawie dzieci uczęszczające do tej szkoły mają zagwarantowany priorytetowy dostęp do świadczeń z zakresu stomatologii. A uzupełnieniem tej opieki stomatologicznej są dentobusywyjaśnia wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

reklama

Mobilny dentysta dla małych miejscowości

Z myślą o uzupełnieniu dostępności opieki stomatologicznej dla dzieci, w 2017 r. Ministerstwo Zdrowia dokonało zakupu 16 dentobusów (jeden dla każdego województwa). Dentobusy przyjeżdżają głównie do mniejszych miejscowości, których mieszkańcy borykają się z utrudnionym dostępem do świadczeń stomatologicznych. Dotychczas z dentobusów skorzystali mieszkańcy 1055 miejscowości w całym kraju. W 2018 roku w ten sposób otoczono opieką dentystyczną niemal 34 tys. dzieci, zaś dane za I kwartał 2019 r. mówią o ponad 18 tys. młodych pacjentów – wynika z analiz NFZ.

Alarmujący stan zdrowia zębów Polaków

Według wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko, powrót pielęgniarek do polskich szkół przyczyni się do profilaktyki promocji zdrowia i kształtowania nawyków prozdrowotnych wśród uczniów. Podobnie, opieka stomatologiczna w szkołach wydaje się koniecznością w zderzeniu z fatalnym stanem zdrowia zębów Polaków.

reklama

O tym, że Polacy generalnie mają problem z dbaniem o stan zdrowia jamy ustnej, świadczą doniesienia WHO. Zęby dwa razy dziennie myje zaledwie 37 proc. dzieci w wieku 3 lat. Na rozwój próchnicy u najmłodszych wpływa dodatkowo codzienne spożywanie słodyczy, a te są czynnikiem powodującym rozwój bakterii przyczyniających się do rozwoju próchnicy. Problem uwidacznia się znacznie wraz z wiekiem, bowiem jak wynika z badań Ministerstwa Zdrowia, aż 99,9 proc. populacji w Polsce w wieku między 35 a 44 rokiem życia jest dotknięta próchnicą.  

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama