Reklama

Reklama

Diecezja łódzka wśród najmniej religijnych w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Diecezja łódzka wśród najmniej religijnych w Polsce  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował coroczny raport na temat religijności Polaków. Liczba wiernych w kościołach spada, ale wzrasta liczba przystępujących do Komunii św. Jeśli chodzi o diecezję łódzką to niezmiennie znajduje się ona wśród najmniej religijnych w kraju. 

Reklama

Coroczny raport ISKK pokazuje najistotniejsze dane dotyczące Kościoła Katolickiego w Polsce. Oprócz tych dotyczących m.in. liczby zgromadzeń żeńskich i męskich na trenie kraju, aktywności świeckich w Kościele czy duszpasterstwa rodzin, dokument prezentuje również poziom religijności Polaków ogółem i w podziale na diecezje.

!reklama!

Najnowszy raport ukazał się 7 stycznia 2020 roku i zawiera opracowane wyniki badań przeprowadzonych jesienią 2018 roku. Badając religijność wiernych stosuje się dwa wskaźniki: dominicantes oraz communicantes. Pierwszy z nich wskazuje na odsetek katolików uczęszczających na niedzielne msze święte w stosunku do całkowitej liczby zobowiązanych. Communicantes z kolei, to liczba wiernych przystępujących do Komunii świętej w stosunku do liczby zobowiązanych do jej przyjmowania.

Ogółem religijność Polaków systematycznie spada. Począwszy od początku lat 80. ubiegłego wieku liczba osób chodzących do kościoła jest coraz mniejsza. Wzrasta za to liczba przystępujących do Komunii świętej. W 2018 roku odsetek dominicantes wyniósł 38,2 proc. (wobec 38,3 proc. w 2017 roku), a communicantes – 17,3 proc. (wobec 17 proc. roku 2017). Oznacza to, że o ile Polacy ogółem w coraz mniejszym stopniu uczęszczają do kościoła, o tyle ci, którzy to robią, stają się coraz bardziej religijni.

Jak wygląda religijność katolików w diecezji łódzkiej? Dane od lat pokazują, że jest ona jedną z najmniej religijnych diecezji w Polsce. Wskaźnik uczęszczających na niedzielną mszę św. w 2018 roku wyniósł 24,5 proc., co dało przedostatnie miejsce w zestawieniu ogólnokrajowym (mniej osób chodzi do kościoła tylko w diecezji szczecińsko-kamieńskiej). W zeszłym roku było jeszcze gorzej – diecezja łódzka była ostatnia z wynikiem 24,6 proc. Jeśli chodzi o odsetek przyjmujących Komunię św. to znajduje się ona na 4. miejscu od końca z wynikiem 11,8 proc. (dla porównania - w diecezji tarnowskiej do Komunii św. przystępuje 26,9 proc. uprawnionych i jest to najlepszy wynik w kraju.)

Najbardziej religijni są katolicy z powiatu łódzkiego wschodniego i wsi pod Szczercowem, a najmniej - łódzkiego Widzewa oraz Teofilowa.

Dodatkowo tylko 4,6 proc. wiernych angażuje się w życie wspólnoty parafialnej, a na lekcje religii chodzi tylko 77,7 proc. uczniów.

Źródło: ISKK / Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy