reklama
reklama

Dlaczego łódzcy strażacy szukają na terenie miasta ruin i pustostanów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPsy ratownicze z łódzkiej straży pożarnej w przeszłości brały udział w akcjach odbywających się w kraju i za granicą. Zanim pies zostanie dopuszczony do działań przy różnego rodzaju wypadkach, musi przejść państwowy egzamin przeprowadzany na certyfikowanym gruzowisku. Takich warunków do ćwiczeń dla swoich psów poszukują na trenie miasta łódzcy strażacy.
reklama

Łódzka straż pożarna poszukuje pustostanów i gruzowisk. To warunki potrzebne do treningu psów ratowniczych

Certyfikowane gruzowiska przeznaczone do ćwiczeń dla psów ratowniczych znajdują się w Nowym Sączu i Gdańsku. To na nich odbywają się oficjalne egzaminy, dopuszczające czworonogów do udziału w poszukiwaniach osób w terenie lub pod zawalonymi budynkami. Łódzcy strażacy są więc zmuszeni do odbywania z psami dalekich wyjazdów. Żeby ćwiczyć z podopiecznymi na miejscu, poszukują obiektów stwarzających psom odpowiednie warunki. 

– Z punktu widzenia Państwowej Straży Pożarnej poszukujemy miejsc, w których moglibyśmy szkolić psy do działań na gruzowiskach. Chodzi o choć częściowo zawalone budynki lub pustostany. Takie miejsca mają za zadanie oddać prawdziwą specyfikę warunków, z jakimi mają do czynienia psy wykorzystywane do poszukiwania ludzi w osuwiskach czy pod gruzami zawalonych budynków. Podobne miejsca byłyby dla nas bardzo cenne – mówi mł. kpt. Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi. 

reklama

Niestety dostęp do takich miejsc nie jest łatwy. Trudności polegają na skontaktowaniu się z prywatnymi właścicielami. Dodatkowo przy wyburzeniach obiektów inwestorom zależy na sprawnym uprzątnięciu terenu. 

– Kontaktujemy się w tej sprawie z Centrum Zarządzania Kryzysowego, które monitoruje sytuację pustostanów zarządzanych przez miasto – tłumaczy Górczyński. 

Łódzkie psy ćwiczą i przygotowują się do egzaminów na atestowanych gruzowiskach w Nowym Sączu i Gdańsku. Również komendy w Poznaniu i Warszawie dysponują specjalnie przygotowanymi gruzowiskami. Nie są to jednak miejsca certyfikowane. 

reklama

W jakich akcjach biorą udział psy ratownicze?

Psy w straży pożarnej wykorzystywane są w dwóch celach. Pierwszy z nich to specjalność terenowa – do poszukiwania osób zaginionych na otwartym terenie, takim jak łąki czy lasy. 

– Takie psy pracują trochę inaczej niż psy tropiące, które kierują się śladem człowieka pozostawionym chwilę po jego zniknięciu. Przy wytyczonym obszarze nawet po kilku lub kilkunastu godzinach psy ratownicze są w stanie odnaleźć taką osobę po zapachu – mówi nasz rozmówca. – Drugą, najbardziej istotną z naszego punktu widzenia specjalizacją, jest odnajdywanie osób pod gruzami budynków. 

Psy ratownicze z Łodzi w przeszłości brały udział w akcjach nawet poza granicami kraju, ale aktualnie w łódzkiej komendzie nie ma czworonogów żadnej ze specjalności. Jak przekazuje Łukasz Górczyński, mamy jednak obiecujących kandydatów zarówno do specjalności terenowej jak i gruzowiskowej. Ich opiekunowie będą starać się o pozytywne wyniki psów podczas państwowych egzaminów. 

reklama

Egzamin dla psów przebiega dwuetapowo. Najpierw zwierzę musi przejść etap wstępny – wówczas okazuje się, czy posiada predyspozycje do takiej pracy. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku w tej części testu, przewodnik razem z psem przystępują do egzaminu klasy pierwszej. Po jego zdaniu pies może brać udział w akcjach poszukiwawczych w terenie lub na gruzowiskach. 

Aktualnie w Łodzi mamy trzy psy, które są przygotowywane do uczestnictwa w akcjach ratowniczych. Po zdobyciu certyfikatu, jego ważność utrzymuje się przez rok lub dwa lata. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama