Jak powszechnie wiadomo każdy środek transportu ma swoje plusy i minusy.
Czym szybciej z Łodzi do Warszawy?
Wybierając się z Łodzi do Warszawy lub odwrotnie warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie i wygodzie. Warunki podróżowania do stolicy zmieniają się zwłaszcza w czasie długich weekendów, ale i podczas tych standardowych trasa ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem.Z Łodzi do Warszawy jest około 130 kilometrów, zakładając wyjazd z al. Kościuszki i kończąc podróż na warszawskim rondzie Reagana. Podróże turystyczne mają jednak to do siebie, że trudno je zaplanować dokładnie z punktu A do punktu B, a wpływ na to mają np. położenie parkingów czy lokalizacja dworca kolejowego.
Jak wygląda podróż autem z Łodzi do Warszawy?
Najszybszą i najkrótszą trasą autem jest bez wątpienia autostrada A2, do której dojechać możemy np. przez Strykowską lub od strony Widzewa trasą W-Z. Podróż przy normalnym ruchu zajmuje około 1,5 godziny i liczy około 130 km.Podróż autem szczególnie wcześniej wspomnianym odcinkiem wiąże się jednak ze sporym ryzykiem i zmniejszonym komfortem podróżowania. Autostrada A2 jest jedną z najbardziej obciążonych autostrad w Polsce, szczególnie na odcinku z Łodzi do Warszawy. Nie brakuje na nim kolizji i wypadków, a przez spore natężenie ruchu trudno o osiągnięcie prędkości powyżej 100 km/h pomimo faktu, iż jest to autostrada.
Z drugiej strony opcja samochodu pozwala dojechać pod same „drzwi” naszego punktu docelowego i pomaga oszczędzić czas na dojazd na dworzec lub przez opóźnienie pociągów, co przy podróżowaniu z całą rodziną jest sporym ułatwieniem. Wybierając podróż autem trzeba się także liczyć z brakiem dostępności wolnych miejsc parkingowych, a których szukanie może zająć kolejne minuty wypoczynku.
Jak wygląda podróż pociągiem z Łodzi do Warszawy?
W porównaniu z autem oferta kolejowa jest bardzo konkurencyjna. Podróż z Łodzi (Widzewa) do Warszawy (Gdańskiej/Głównej/Centralnej) zajmuje od godziny i 11 minut do 1,5 godziny, czyli w czasie przejazdu porównywalnym do auta.Połączenia do stolicy są dostępne zarówno z Łodzi Fabrycznej, z której odjeżdżają pociągi ŁKA i PKP Intercity, jak i z Łodzi Kaliskiej, Chojen oraz Widzewa.
Pociągi na trasie Łódź – Warszawa kursują przy obecnym rozkładzie jazdy praktycznie co godzinę - nie brakuje połączeń jeden po drugim w odstępie co kilkanaście minut. Kluczowym wsparciem na tym odcinku są połączenia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która uruchamia pociągi „sprinter”. Do stolicy dojeżdżają w okolicach godziny – na stacji docelowej Warszawa Gdańska znajdują się po godzinie i 11 minutach.
Ceny biletów na pociąg Łódź – Warszawa w przypadku połączeń ŁKA Sprinter to 35,50 zł w jedną stronę i 70 zł w obie – warto pamiętać, że bilet tam/powrót ważny jest dwa dni, dzięki czemu możemy w sobotę pojechać i w niedzielę wrócić na tym samym bilecie.
Podobną cenę za przejazd w jedną stronę oferuje również Polregio (35,50 zł) oraz PKP Intercity (40 zł) – w przypadku tego ostatniego przewoźnika warto pamiętać o dynamicznej wycenie biletów i zniżkach przy zakupach od 30 do 3 dni przed podróżą.
Podróż pociągiem wiąże się jednak także z pewnymi utrudnieniami, którymi są wielominutowe opóźnienia oraz remonty. Szczególnie podczas modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego wiele pociągów musiało zmienić swoją trasę (zamiast przez Warszawę Centralną pociągi zostały skierowane przez Warszawę Gdańską). W łatwym podróżowaniu nie pomagała także przeciągająca się modernizacja stacji Warszawa Zachodnia, która wpływała na ruch pociągów i ich postój przy planowanych peronach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.