reklama
reklama

Długi weekend w stolicy. Czym najszybciej dojedziemy do Warszawy? Samochodem czy pociągiem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Śliwiński (archiwum)

Długi weekend w stolicy. Czym najszybciej dojedziemy do Warszawy? Samochodem czy pociągiem? - Zdjęcie główne

PESA Dart w peronach nieczynnego jeszcze przystanku kolejowego Łódź Zarzew | foto Tomasz Śliwiński (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźDodatkowe dni wolne przy sobocie i niedzieli sprawiają, że z długiego weekendu możemy skorzystać np. wyjeżdżając poza miasto. Dla wszystkich, którzy zaplanowali się wybrać np. do Warszawy na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego lub weekendowy spacer po nowej kładce sprawdziliśmy, czym dojedziemy do stolicy najszybciej.
reklama

Jak powszechnie wiadomo każdy środek transportu ma swoje plusy i minusy.

Czym szybciej z Łodzi do Warszawy?

Wybierając się z Łodzi do Warszawy lub odwrotnie warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na czasie i wygodzie. Warunki podróżowania do stolicy zmieniają się zwłaszcza w czasie długich weekendów, ale i podczas tych standardowych trasa ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Z Łodzi do Warszawy jest około 130 kilometrów, zakładając wyjazd z al. Kościuszki i kończąc podróż na warszawskim rondzie Reagana. Podróże turystyczne mają jednak to do siebie, że trudno je zaplanować dokładnie z punktu A do punktu B, a wpływ na to mają np. położenie parkingów czy lokalizacja dworca kolejowego.

reklama

Jak wygląda podróż autem z Łodzi do Warszawy?

Najszybszą i najkrótszą trasą autem jest bez wątpienia autostrada A2, do której dojechać możemy np. przez Strykowską lub od strony Widzewa trasą W-Z. Podróż przy normalnym ruchu zajmuje około 1,5 godziny i liczy około 130 km.

Podróż autem szczególnie wcześniej wspomnianym odcinkiem wiąże się jednak ze sporym ryzykiem i zmniejszonym komfortem podróżowania. Autostrada A2 jest jedną z najbardziej obciążonych autostrad w Polsce, szczególnie na odcinku z Łodzi do Warszawy. Nie brakuje na nim kolizji i wypadków, a przez spore natężenie ruchu trudno o osiągnięcie prędkości powyżej 100 km/h pomimo faktu, iż jest to autostrada.

Z drugiej strony opcja samochodu pozwala dojechać pod same „drzwi” naszego punktu docelowego i pomaga oszczędzić czas na dojazd na dworzec lub przez opóźnienie pociągów, co przy podróżowaniu z całą rodziną jest sporym ułatwieniem. Wybierając podróż autem trzeba się także liczyć z brakiem dostępności wolnych miejsc parkingowych, a których szukanie może zająć kolejne minuty wypoczynku.

reklama

Jak wygląda podróż pociągiem z Łodzi do Warszawy?

W porównaniu z autem oferta kolejowa jest bardzo konkurencyjna. Podróż z Łodzi (Widzewa) do Warszawy (Gdańskiej/Głównej/Centralnej) zajmuje od godziny i 11 minut do 1,5 godziny, czyli w czasie przejazdu porównywalnym do auta.

Połączenia do stolicy są dostępne zarówno z Łodzi Fabrycznej, z której odjeżdżają pociągi ŁKA i PKP Intercity, jak i z Łodzi Kaliskiej, Chojen oraz Widzewa. 

Pociągi na trasie Łódź – Warszawa kursują przy obecnym rozkładzie jazdy praktycznie co godzinę - nie brakuje połączeń jeden po drugim w odstępie co kilkanaście minut. Kluczowym wsparciem na tym odcinku są połączenia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która uruchamia pociągi „sprinter”. Do stolicy dojeżdżają w okolicach godziny – na stacji docelowej Warszawa Gdańska znajdują się po godzinie i 11 minutach.

reklama

Ceny biletów na pociąg Łódź – Warszawa w przypadku połączeń ŁKA Sprinter to 35,50 zł w jedną stronę i 70 zł w obie – warto pamiętać, że bilet tam/powrót ważny jest dwa dni, dzięki czemu możemy w sobotę pojechać i w niedzielę wrócić na tym samym bilecie.

Podobną cenę za przejazd w jedną stronę oferuje również Polregio (35,50 zł) oraz PKP Intercity (40 zł) – w przypadku tego ostatniego przewoźnika warto pamiętać o dynamicznej wycenie biletów i zniżkach przy zakupach od 30 do 3 dni przed podróżą.

Podróż pociągiem wiąże się jednak także z pewnymi utrudnieniami, którymi są wielominutowe opóźnienia oraz remonty. Szczególnie podczas modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego wiele pociągów musiało zmienić swoją trasę (zamiast przez Warszawę Centralną pociągi zostały skierowane przez Warszawę Gdańską). W łatwym podróżowaniu nie pomagała także przeciągająca się modernizacja stacji Warszawa Zachodnia, która wpływała na ruch pociągów i ich postój przy planowanych peronach.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama