Reklama

Reklama

Do Łodzi przyjedzie stu biskupów. Będzie obradowała Konferencja Episkopatu Polski [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Do Łodzi przyjedzie stu biskupów. Będzie obradowała Konferencja Episkopatu Polski [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce – to główny temat obrad biskupów, które odbędą się 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach – poinformował bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. 

Reklama

„Łódź została wybrana na miejsce zebrania plenarnego ze względu na rozpoczynający się niebawem rok 100-lecia powstania diecezji łódzkiej” – powiedział bp Miziński. Podczas spotkania episkopatu zostaną zapowiedziane jubileuszowe obchody, których inauguracja planowana jest w grudniu. W poniedziałek, 5 października, obrady będą miały miejsce w łódzkim seminarium duchownym, następnego dnia natomiast w Pabianicach.

!reklama!

Nowością – jak powiedział bp Miziński – będzie praca w pięciu grupach tematycznych. Pierwsza z nich zajmie się strategią w czasie i po pandemii. W tematykę wprowadzi ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego w Katowicach, jednocześnie sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP. Druga grupa pod przewodnictwem ks. dr. hab. Jerzego Szymika z archidiecezji katowickiej omówi temat: „Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych”. Trzecia zaś podejmie zagadnienie obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej. W tematykę tę wprowadzi i poprowadzi dyskusję ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Kolejna grupa tematyczna poświęci czas na komunikację Kościoła. Jej moderatorem będzie nowy rzecznik Episkopatu ks. dr Leszek Gęsiak. Tematem rozmów piątej grupy będzie natomiast „Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian”. Jej moderatorem będzie ks. dr Wiesław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej.

„Wierzymy, że to nowe doświadczenie pracy w grupach nad tematem wyzwań duszpasterskich Kościoła w Polsce, a potem dzielenie się przez relatorów tych grup ze wszystkimi biskupami wnioskami z tych dyskusji przyniesie dobre owoce. Będzie to ważne nie tylko jeśli chodzi o refleksję nad tą tematyką, ale przede wszystkim w odniesieniu do priorytetów w poszczególnych dziedzinach czy też wytyczania pewnych kierunków działań, które pozwolą nam bardziej owocnie posługiwać Kościołowi, który jest w Polsce” – powiedział Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polskiej.

Bp Miziński dodał, że oprócz kwestii duszpasterskich innym ważnym zagadnieniem podczas najbliższego zebrania będzie droga formacji prezbiterów w Polsce oraz dokument „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. Tej części spotkania będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który jest przewodniczącym Komisji Duchowieństwa. „Nie zabraknie także innych zagadnień, jak sprawy prawne i wybory do różnych gremiów Konferencji  Episkopatu Polski oraz instytucji z nią bezpośrednio związanych” – powiedział bp Miziński. Biskupi omówią ponadto kwestie dotyczące rodziny poruszane przez Radę ds. Rodziny, a także sprawy dotyczące Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zebranie plenarne będzie połączone z celebracjami liturgicznymi. W pierwszym dniu obrad biskupi uczczą św. s. Faustynę Kowalską, patronkę Łodzi. W jej święto, 5 października, Eucharystii o godz. 18.00 w archikatedrze łódzkiej będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. W drugim dniu obrad w godzinach porannych biskupi będą koncelebrowali Mszę św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w kościele pw. św. Mateusza w Pabianicach. „Kościół ten jest szczególnie ważny dlatego, że jest to kościół objawień dwóch koron Maksymiliana Marii Kolbego” – podkreślił bp Miziński.

W niedzielę 4 października br. w 15 Kościołach Archidiecezji Łódzkiej księża biskupi będą przewodniczyć uroczystym celebrom, podczas których wygłoszą homilię, a następnie ogłoszą Rok Jubileuszowy. Eucharystie z udziałem księży biskupów celebrowane będą w następujących świątyniach:

 • godz. 18.00, par. MBZ w Łodzi – (dekanaty: Łódź Śródmieście, Łódź Retkinia-Ruda)
 • godz. 18.00, par. Wniebowzięcia NMP w Łodzi – (dekanaty: Łódź Bałuty, Łódź Radogoszcz, Łódź Stoki)
 • godz. 18.00 par św. Wojciech – dekanaty: Łódź Chojny-Dabrowa, tuszyński)
 • godz. 18.00, par. Miłosierdzia Bożego w Łodzi – (dekanaty: Łódź Teofilów-Żubardź)
 • godz. 19.00, par. MB Jasnogórskiej w Łodzi – (dekanaty: Łódź Widzew, Łódź Olechów)
 • godz. 18.00, par. św. Mateusza w Pabianicach – (dekanat pabianicki)
 • godz. 18.00, par. św. Antoniego w Tomaszowie Maz. – (dekanat tomaszowski)
 • godz. 18.00, par. Św. Jakuba w Piotrkowie Tryb. – (dekanaty: piotrkowski, sulejowski)
 • godz. 18.00, par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łasku – (dekanaty: łaski)
 • godz. 18.00, par. Narodzenia NMP w Bełchatowie – (dekanaty: bełchatowski, zelowski)
 • godz. 18.00, par. Św. Katarzyny w Zgierzu – (dekanaty: zgierski, ozorkowski)
 • godz. 18.00, par. Św. Archaniołów w Aleksandrowie Ł. – (dekanaty aleksandrowski, konstantynowski, poddębicki)
 • godz. 18.00, par. Podwyższenia Św. Krzyża w Brzezinach – (dekanaty: brzeziński, koluszkowski, strykowski)
 • godz. 18.00, par. Św. Mikołaja w Wolborzu – (dekanaty: wolborski)
 • godz. 17.00, par. Narodzenia NMP w Szczercowie – (dekanaty: szczercowski, widawski)
– Najserdeczniej Was zapraszam do licznego udziału w tych trzech Liturgiach. Dzięki nim nasz Jubileusz stanie się wydarzeniem całego Kościoła w Polsce. Tak przecież chcemy go przeżywać: nie w wyizolowanej samowystarczalności, lecz dzieląc się naszą radością ze wszystkimi naszymi Siostrami i Braćmi w Polsce, opierając się na potędze także ich wspólnoty i modlitwy. – mówi abp Grzegorz Ryś.

Archidiecezja Łódzka – łac. Archidioecesis Lodziensis – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Ustanowiona diecezją 10 grudnia 1920 przez papieża Benedykta XV. Ustanowiona archidiecezją podległą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej przez Jana Pawła II dnia 25 marca 1992 bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Ojciec Święty Jan Paweł II dnia 24 lutego 2004 ustanowił metropolię łódzką, w skład której wchodzi archidiecezja łódzka i diecezja łowicka.

Abp Ryś zaprasza na uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia Diecezji Łódzkiej | Łódź 2020

Źródło: KEP, Archidiecezja Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy