Kolizje drogowe są częstym problemem kierowców; zwłaszcza teraz, w przedświątecznym okresie, kiedy ruch na parkingach galerii handlowych (również w Łodzi) osiąga szczytowy poziom. Nie brakuje również osób, które doprowadzają do stłuczek i uciekają z nadzieją, że unikną odpowiedzialności.
Doprowadził do kolizji na parkingu Galerii Łódzkiej
Do jednego z takich zdarzeń doszło 18 grudnia 2024 r. około 15:30 na parkingu Galerii Łódzkiej, przy wyjeździe od ul. Orlej. Na nagraniu z kamerki samochodowej kierowca Mercedesa E klasy miał obetrzeć Mitsubishi i wycofać się – sprawdzić, kto zajmuje miejsce za kierownicą – i odjechać.
Na filmie widzimy też, że osoba kierująca Mitsubishi włączyła światła awaryjne – uczyniła właściwy pierwszy krok w chwili kolizji drogowej.
W przypadku zarejestrowanej stłuczki, tak, jak wyżej, policji bardzo łatwo będzie znaleźć sprawcę. To jednak często niemożliwe, jeśli nie mamy żadnych dowodów i pozostawimy auto praktycznie „bez opieki” na parkingu galerii, gdzie często brakuje kamer monitoringowych. Wtedy pozostaje nam jedynie szukać naocznych świadków.
– Ja kiedyś w galerii wracam do samochodu, a tam zderzak tylny wisi. Nikt nie widział, nikt nie słyszał
– pisze w komentarzu do filmu pani Katarzyna.
Co zrobić, kiedy dojdzie do stłuczki? Poradnik krok po kroku
W przypadku kolizji drogowej najważniejsze jest, aby zachować spokój. Oto, jak należy postępować:1. Zatrzymaj pojazd i włącz światła awaryjne. Niezależnie od tego, jak duża jest stłuczka, należy upewnić się, że wszyscy są bezpieczni. Jeśli są ranni, natychmiast wezwij pogotowie, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia – ustaw trójkąt ostrzegawczy (w mieście metr za pojazdem, poza miastem 30-50 m za autem). Jeśli pojazdy blokują ruch, przesuń je na pobocze pamiętając o uprzednim zrobieniu zdjęcia ich pozycji.
3. Oceń skalę uszkodzeń. Jeśli te będą niewielkie i nie ma ofiar, oświadczenie można spisać bez udziału policji.
4. Zrób dokumentację zdarzenia – zdjęcia uszkodzeń, numerów rejestracyjnych pojazdów i miejsca zdarzenia.
5. Wymień się danymi z drugim kierowcą – potrzebne będzie imię, nazwisko, nr rejestracyjny, ubezpieczyciela i polisy OC.
6. Sporządź oświadczenie, opisując miejsce, czas, okoliczności oraz uszkodzenia. Pamiętaj, aby były na nim podpisy obu stron zdarzenia.
7. W razie potrzeby wezwij policję. Kiedy ta potrzeba występuje? Przede wszystkim wtedy, gdy nie ma porozumienia z drugim kierowcą lub gdy masz podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu, a także wtedy, kiedy są ranni albo sprawca odmawia podania danych.
8. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela w ciągu 24h od zdarzenia – prześlij mu dokumenty i zdjęcia.
9. Zabezpiecz nagrania z kamer – zarówno wideorejestratora z samochodu, jak i monitoringu (jeśli taki jest i objął teren zdarzenia).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.