reklama
reklama

Drastyczny wzrost zachorowań. Lekarze apelują do rodziców. Z tą chorobą naprawdę nie ma żartów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Drastyczny wzrost zachorowań. Lekarze apelują do rodziców. Z tą chorobą naprawdę nie ma żartów - Zdjęcie główne

Lekarze apelują, aby nie lekceważyć tych objawów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW Europie wzrosła liczba przypadków zachorowań na odrę. Choroba dotarła również do Polski. Lekarze apelują, aby nie ignorować kalendarza szczepień. Jak się okazuję, również w Łodzi są rodzice, którzy na ten temat mają odmienne zdanie.
reklama

W Turcji odnotowano już 4584 przypadki zachorować na odrę. Jeszcze więcej w Rosji (10710 przypadków) i Kazachstanie (13667 przypadki). Chorują również mieszkańcy wysp brytyjskich. 

Chorują dzieci i dorośli. Lekarze apelują, aby szczepić się przeciwko odrze 

Pierwsze zachorowania pojawiły się również w Polsce. Na razie odnotowano 100 zachorowań na odrę. Dodajmy, że w całym ubiegłym roku, według oficjalnych danych stwierdzono 36 przypadków zakażeń. Ogniska chorobowe znaleziono m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie i Warszawie. Chorują zarówno dzieci w wieku ok. 7-9 lat, a także rodzice. Cześć osób musiała zostać hospitalizowana. 

Większość osób, które zachorowały, nie była w ogóle szczepiona przeciwko odrze. Mamy też część osób, które były szczepione pojedynczą dawką. W przypadku odry największą skuteczność uzyskujemy, gdy mamy komplet szczepień, czyli dwie dawki szczepionki -  przyznała  krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z RMF FM. 

reklama

Dlatego lekarze zaapelowali, aby sprawdzić, czy my i nasze dzieci na pewno mamy komplet badań. Przyznają, że czasami zapominamy o drugiej dawce szczepienia, dlatego ważne, żebyśmy ją, tym bardziej że odra może prowadzić do poważnych powikłań. 

Jeżeli chodzi o Łódź, to jak poinformowała prof. Ewa Majda-Stanisławska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci Uniwersytetu Medycznego, w sanepidzie były przypadki potwierdzonej odry u przybyłych z Ukrainy, na szczęście nie było osób ciężko chorych. 

Do najczęstszych objawów należą: plamki, grudkowo-plamista wysypka, gorączka nawet 40 stopni C., światłowstręt, kaszel, katar, zapalenie spojówek.

Rodzice nie chcą szczepić dzieci. Te choroby pojawiała się teraz częściej niż w latach poprzednich

Dodajmy, że nie tylko ta choroba zakaźna jest obecnie problemem. Dzieci z łódzkich przedszkoli i szkół częściej niż zwykle chorują teraz na krzusiec, pneumokoki i różyczkę. 

reklama

Dużym problem, jak się okazuje, jest liczba rodziców niechętna do szczepień. W czasie ostatnich 5 lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się prawie 2-krotnie, od 48,6 tys. uchyleń w 2019 roku do 87,3 tys. uchyleń w 2023 roku. Jak nas poinformował łódzki oddział NFZ, w 2023 roku 4228 rodzin odmówiło w naszym regionie szczepień obowiązkowych. 

reklama

Szczepienia to profilaktyka wielu chorób - przekonuje Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi.  - Dzięki szczepieniom prawie zapomnieliśmy o takich chorobach, jak: polio, błonica, tężec, krztusiec, różyczka, świnka. Szczepienia ochronne uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Szybko działają i ratują życie. Dzięki szczepieniom przeciw COVID 19 pokonaliśmy epidemię i mogliśmy wrócić do życia, które lubimy. Jednak zanim wynaleziono szczepionkę, choroba zabiła wiele osób - przypomina. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama