Wille na Popiołach. Zbudowali je fabrykanci
Pod koniec XIX wieku lasy na Popiołach były własnością Domu Handlowego S. Natanson i Synowie w Warszawie. Właściciele podzielili teren i sprzedali działki. Ich głównymi nabywcami byli żydowscy i niemieccy fabrykanci, którzy chcieli wybudować domy letniskowe.
Wille na Popiołach. Szkoła, dom dziecka, mieszkania
Jednym z nich był Teodor Steigert, który kupił działkę przy ul. Popioły 49/51. Drewniany dom postawił na niej w 1900 roku. Wynajmował go letnikom, o czym świadczy jego budowa: klatka schodowa i korytarz z licznymi pokojami.Po II wojnie światowej w willi Steigerta funkcjonowało XXIII gimnazjum, później liceum, a następnie dom dziecka. Ostatecznie budynek przearanżowano na mieszkalny. Do dziś znajdują się w nim lokale komunalne. Obiekt nie jest podłączony do wodociągu, kanalizacji ani gazu. Powodem nieinwestowania w willę jest nieuregulowany stan prawny.
Willa Steigerta jest jednym z dwóch budynków postawionych w stylu szwajcarskim. Drugim jest dom Ludwika Meyera na łódzkim Brusie.
Wille na Popiołach. Grecka bogini zdrowia
Przy ul. Popioły 32/36 uwagę zwraca też willa "Hygieja" Romana Saurera. Wybudowano ją około 1910 roku dla pochodzącego ze Szwajcarii stomatologa. Nazwa budowli nawiązuje do greckiej bogini zdrowia.Pod numerem 52/58 znajduje się natomiast willa letniskowa Karola Goepperta, właściciela Fabryki Kapeluszy Filcowych. Powstała około 1900 roku. W początkach XX wieku został też prawdopodobnie wzniesiony piętrowy dom letniskowy przy ul. Popioły 7/9.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.