Lututów i Piątek w Łódzkiem to dwie z czterech miejscowości, obok Czerwińska nad Wisłą i Klimontowa, które rozporządzeniem Rady Ministrów, od 1 stycznia 2020 r., cieszą się prawami miejskimi. W efekcie w Polsce mamy już 944 miasta. Akty nadania statusu nowym miastom wręczył przedstawicielom władz samorządowych wiceminister Paweł Szefernaker.
– Dla miejscowości otrzymanie statusu miasta to bardzo ważne wydarzenie. Zwiększają się prestiż oraz możliwości rozwoju. Życzę wszystkim mieszkańcom, by czuli się dumni, że od 1 stycznia ich miejscowości będą miały status miasta. Niech Państwa miasta rozwijają się na miarę statusu, który 1 stycznia 2020 roku znów uzyskają – podkreślił podczas uroczystości wiceminister Paweł Szefernaker.
Miasto Piątek
Miasto Piątek jest położone w powiecie łęczyckim, a swoją nazwę zawdzięcza targom, które w tej osadzie zwyczajowo odbywały się właśnie w piątki. Do piątku, dzięki optymalnej lokalizacji w centrum kraju, ściągali kupcy, miasto stanowiło też silny ośrodek rzemieślniczy i słynęło z produkcji piwa. Prawa miejskie Piątek uzyskał w XIV wieku i posiadał je do 1869 roku.
Miasto Lututów
Lututów jest położony w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Na polach między wsią Piasków a Lututowem rozegrała się w ramach powstania styczniowego tzw. bitwa pod Lututowem, czyli konflikt zbrojny pomiędzy polskimi oddziałami pod dowództwem płk. Antoniego Korotyńskiego a armią rosyjską. Miasto do dziś zachowało typowy miejski układ przestrzenny, z prostokątnym rynkiem i zwartą zabudową wokół. Prawa miejskie Lututów posiadał dwukrotnie, w latach: 1406–1714 oraz 1843–1870.
Kara za powstanie styczniowe
Cztery miejscowości, które od 1 stycznia 2020 roku otrzymały statusy miast, utraciły swoje prawa miejskie wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Przy ponownym nadaniu im praw miejskich brano pod uwagę nie tylko cechy funkcjonalno-przestrzenne, świadczące o ich miejskim charakterze, ale także opinie rad gmin i konsultacje społeczne z mieszkańcami.
Nowe perspektywy dla Piątku i Lututowa
Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Rady Ministrów, miejscowości z przywróconymi z dniem 1 stycznia 2020 roku prawami miejskimi, są zwodociągowane i skanalizowane, a ich cechy funkcjonalno-przestrzenne wskazują na miejski charakter. W większości z nich przeważająca liczba mieszkańców wykazuje zatrudnienie poza rolnictwem.Uzyskanie statusu miasta to nie tylko kwestia wizerunkowa i większy prestiż dla miejscowości, ale również otwarcie nowych możliwości pozyskiwania kapitału z funduszy zarezerwowanych dla rozwoju obszarów miejskich.
Źródło: lodzkie.eu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.