reklama
reklama

Dwa nowe miasta w Łódzkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwa nowe miasta w Łódzkiem - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Utraciły swoje prawa miejskie wskutek carskich represji po powstaniu styczniowym. Teraz, po 150. latach, odzyskują swój status – Lututów i Piątek w województwie łódzkim z dniem 1 stycznia 2020 roku otrzymały prawa miejskie.
reklama

Lututów i Piątek w Łódzkiem to dwie z czterech miejscowości, obok Czerwińska nad Wisłą i Klimontowa, które rozporządzeniem Rady Ministrów, od 1 stycznia 2020 r., cieszą się prawami miejskimi. W efekcie w Polsce mamy już 944 miasta. Akty nadania statusu nowym miastom wręczył przedstawicielom władz samorządowych wiceminister Paweł Szefernaker.

Dla miejscowości otrzymanie statusu miasta to bardzo ważne wydarzenie. Zwiększają się prestiż oraz możliwości rozwoju. Życzę wszystkim mieszkańcom, by czuli się dumni, że od 1 stycznia ich miejscowości będą miały status miasta. Niech Państwa miasta rozwijają się na miarę statusu, który 1 stycznia 2020 roku znów uzyskająpodkreślił podczas uroczystości wiceminister Paweł Szefernaker.

Miasto Piątek

Miasto Piątek jest położone w powiecie łęczyckim, a swoją nazwę zawdzięcza targom, które w tej osadzie zwyczajowo odbywały się właśnie w piątki. Do piątku, dzięki optymalnej lokalizacji w centrum kraju, ściągali kupcy, miasto stanowiło też silny ośrodek rzemieślniczy i słynęło z produkcji piwa. Prawa miejskie Piątek uzyskał w XIV wieku i posiadał je do 1869 roku.

Miasto Lututów

Lututów jest położony w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Na polach między wsią Piasków a Lututowem rozegrała się w ramach powstania styczniowego tzw. bitwa pod Lututowem, czyli konflikt zbrojny pomiędzy polskimi oddziałami pod dowództwem płk. Antoniego Korotyńskiego a armią rosyjską. Miasto do dziś zachowało typowy miejski układ przestrzenny, z prostokątnym rynkiem i zwartą zabudową wokół. Prawa miejskie Lututów posiadał dwukrotnie, w latach: 1406–1714 oraz 1843–1870.

Kara za powstanie styczniowe

Cztery miejscowości, które od 1 stycznia 2020 roku otrzymały statusy miast, utraciły swoje prawa miejskie wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Przy ponownym nadaniu im praw miejskich brano pod uwagę nie tylko cechy funkcjonalno-przestrzenne, świadczące o ich miejskim charakterze, ale także opinie rad gmin i konsultacje społeczne z mieszkańcami.

Nowe perspektywy dla Piątku i Lututowa

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Rady Ministrów, miejscowości z przywróconymi z dniem 1 stycznia 2020 roku prawami miejskimi, są zwodociągowane i skanalizowane, a ich cechy funkcjonalno-przestrzenne wskazują na miejski charakter. W większości z nich przeważająca liczba mieszkańców wykazuje zatrudnienie poza rolnictwem.

Uzyskanie statusu miasta to nie tylko kwestia wizerunkowa i większy prestiż dla miejscowości, ale również otwarcie nowych możliwości pozyskiwania kapitału z funduszy zarezerwowanych dla rozwoju obszarów miejskich.

Źródło: lodzkie.eu

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama