Reklama

Reklama

Dwie płyty z udziałem łódzkich muzyków nominowane do prestiżowej nagrody!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dwie płyty z udziałem łódzkich muzyków nominowane do prestiżowej nagrody! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dwie płyty z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 2020.

Reklama

Dwie nominacje do nagrody „Fryderyk”

Dwie płyty, które zostały nagrane z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej uzyskały nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 2020. Prezentują muzykę znakomitych polskich kompozytorów: Aleksandra Tansmana, Grażyny Bacewicz oraz Emila Młynarskiego.

Filharmonia Łódzka poinformowała z dumą, że dwie płyty wydane przez firmę DUX, a nagrane w ubiegłym roku z udziałem muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, otrzymały nominację do nagrody „Fryderyk” w kategorii Muzyka poważna / Album Roku Muzyka Koncertująca. Na jednym z albumów prezentowane są Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz i I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana. Warto tu podkreślić, że rejestracja koncertu Aleksandra Tansmana jest fonograficzną premierą światową. Partię solową wykonała utalentowana Julia Kociuban. Druga z płyt zawiera nagranie obu koncertów skrzypcowych Emila Młynarskiego, nota bene ojca Neli Rubinstein, żony Artura, patrona Filharmonii Łódzkiej.  Tutaj solistą był Piotr Pławner, łodzianin, laureat m.in. pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Całość nagrania od pulpitu dyrygenckiego poprowadził Paweł Przytocki, szef artystyczny FŁ.

- Te nominacje to ogromny zaszczyt i wielka satysfakcja dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt wydania płyt z tak cenną muzyką. To też dowód, że współprowadzenie Filharmonii Łódzkiej przez Ministerstwo Kultury przynosi efekty i to raptem kilka miesięcy po podpisaniu umowy między Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego a MKiDN. Jesteśmy przekonani, że ambicja upowszechnienia twórczości znakomitych kompozytorów, których losy splatają się z Łodzią, jest niezwykle cenna – mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Gratuluję Muzykom Orkiestry, świetnym solistom, gratuluję Pawłowi Przytockiemu, szefowi artystycznemu Filharmonii Łódzkiej, który prowadził od pulpitu dyrygenckiego całość nagrań. Podziękowania składam świetnym realizatorom z firmy DUX oraz wszystkim osobom, które w produkcję płyt zaangażowane były po tej mniej widocznej stronie. To była trudna, intensywna praca, ale mam poczucie, że w ręce słuchaczy oddajemy wyjątkowe muzyczne „produkty”.

Obie płyty są już od dzisiaj są do nabycia w kasach Filharmonii Łódzkiej.

CD
Grażyna Bacewicz – Koncert fortepianowy
Aleksander Tansman – I Koncert fortepianowy

Wykonawcy: Julia Kociuban – fortepian, Paweł Przytocki – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna FŁ
Wydawca: DUX Recording Producers
Reżyser dźwięku: Marcin Guz, Bohdan Żywek
Miejsce nagrania: Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2A

CD 
Emil Młynarski – I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11
Emil Młynarski – II Koncert skrzypcowy D-dur op. 16

Wykonawcy: Piotr Pławner – skrzypce, Paweł Przytocki – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna FŁ
Wydawca: DUX Recording Producers
Reżyser dźwięku: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Guz
Miejsce nagrania: Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubardzka 2A

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy