reklama
reklama

Dzieci z chore na białaczkę skorzystają z nowoczesnej metody leczenia. Uniwersytet Medyczny w Łodzi liderem wśród placówek wdrażających terapię

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dzieci z chore na białaczkę skorzystają z nowoczesnej metody leczenia. Uniwersytet Medyczny w Łodzi liderem wśród placówek wdrażających terapię - Zdjęcie główne

Dzieci z chore na białaczkę skorzystają z nowoczesnej metody leczenia. Uniwersytet Medyczny w Łodzi liderem wśród placówek wdrażających terapię (fot. Umed Łódź)|Wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźNa ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL) w Polsce rocznie choruje ponad 1100 dzieci. Za sprawą funduszy z Agencji Badań Medycznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpoczął wdrażanie projektu, który obejmie wszystkie dzieci z nowo rozpoznaną ALL.
reklama

Białaczka limfoblastyczna jest najczęściej pojawiającym się nowotworem wieku rozwojowego u dzieci. Nowoczesna, spersonalizowana terapia będzie dostępna dla wszystkich dzieci w Polsce.

!reklama!

- Najpierw będziemy diagnozowali białaczkę na poziomie molekularnym. Rozłożymy ją na czynniki pierwsze u każdego dziecka w Polsce i dopasujemy terapię do każdej konkretnej białaczki. Jeżeli np. na oddziale onkologicznym w Krakowie pojawi się dziecko, to część jego szpiku kostnego zostanie wysłany do Łodzi. Tu zostanie zbadany molekularnie i lek zostanie wysłany do danego ośrodka – wyjaśnia profesor Wojciech Młynarski, kierownik projektu.

Specjalistyczna terapia ma być krótsza i mniej toksyczna. Szansę na wyleczenie zyskają ci pacjenci, którzy wykazywali cechy oporności na wcześniejsze formy leczenia lub dochodziło u nich do nawrotów choroby.

reklama

Łódzka uczelnia medyczna stworzy konsorcjum wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz Innowacyjnych Technologii w Katowicach. Zespół placówek będzie wspólnie prowadzić ogólnokrajowe badania kliniczne, skierowane do małych pacjentów z całego kraju. Partnerować w projekcie będą im wszystkie polskie ośrodki onkologii pediatrycznej, czyli łącznie 16 szpitali.

Dofinansowanie pochodzące od Agencji Badań Medycznych wyniesie 28 milionów złotych. Obok Polski, na świecie podobne leczenie wdrażane jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: abm.gov.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama