Reklama

Reklama

Dziecięce piekło było w Łodzi. Poznaj trudną historię o Małym Oświęcimiu „przy ul. Przemysłowej” [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Dziecięce piekło było w Łodzi. Poznaj trudną historię o Małym Oświęcimiu „przy ul. Przemysłowej” [WIDEO] - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Niewielu mieszkańców Łodzi, a co smutniejsze niewielu historyków wie, że na terenie Miasta Łodzi w czasie II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny dla polskich dzieci zwany także Kinder-KL Litzmannstadt.

Reklama

Obóz przy ul. Przemysłowej został utworzony przez Niemców w połowie 1942 roku, a funkcjonował od 11 grudnia 1942 roku do końca okupacji niemieckiej w Łodzi czyli – do 19 stycznia 1945 roku.

 !reklama!

O tej wyjątkowej i jakże trudnej historii Łodzi zapomnianej lub wcale nie znanej opowiada dwoje dziennikarzy red. Jolanta Sowińska Gogacz oraz red. Błażej Torański, którzy są autorami niezwykle ważnej dla historii Łodzi książki noszącej tytuł: Mały Oświęcim – Dziecięcy obóz w Łodzi.

Z inicjatywy Fundacji SNG Kultura i Sport w minioną sobotę – w Stacji Nowa Gdynia – odbyła się prezentacja książki Mały Oświęcim, czasie której autorzy opowiedzieli o tym, jak powstała publikacja, co w niej zostało zawarte, i do kogo jest skierowana.

Jak zgodnie podkreślają autorzy – ta książka nie jest historycznym opracowaniem tego, co działo się za bramą obozu dla dzieci prowadzonego przez Niemców, ale wsłuchaniem się w opisy świadków i próbą opowiedzenia historii o szczególnym i trudnym miejscu, przez które przeszły tysiące Polskich dzieci – synów i córek Polskiej inteligencji – więzionych tam tylko dlatego, że są Polakami.

Książka wydana przez wydawnictwo Pruszyński i S-ka i jest do nabycia w księgarniach na terenie całego kraju.

Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański | Mały Oświęcim – Dziecięcy obóz w Łodzi

Wspomnienia dzieci z "Obozu na Przemysłowej"- Kazimierz Gabrysiak

Wspomnienia dzieci z "Obozu na Przemysłowej"- Gertruda Górska

Krystyna Lewandowska o Obozie na Przemysłowej

Źródło: Archidiecezja Łódzka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy