Reklama

Reklama

Dzień Ziemi w Łodzi. Mieszkańcy Chojen sprzątali Olechówkę. Zebrali ponad 2,5 tysiąca litrów śmieci! [zdjęcia]

Opublikowano: ndz, 25 kwi 2021 15:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mieszkańcy Chojen także świętowali Dzień Ziemi i postanowili uczynić coś dobrego dla planety oraz jej mieszkańców. W ich przypadku uczczenie Dnia Ziemi przybrało formę sprzątania doliny rzeki Olechówki.

Zaśmiecone doliny rzek problemem Łodzi

!reklama!

Łódź to miasto, które nie słynie z dużej rzeki, ale wbrew pozorom na terenie Łodzi rzek nie brakuje. Niestety niemal wszystkie doliny są terenami bardzo zaśmieconymi miejscami, o czym przekonała się grupa mieszkańców Chojen, która z okazji Dnia Ziemi postanowiła sprzątnąć fragment doliny rzeki Olechówki. 

- Problem ciągnie się praktycznie na całej długości rzeki w mniejszym lub większym stopniu. My wybraliśmy do sprzątania odcinek za kościołem Św. Wojciecha do ulicy Szumnej. Jest to zaledwie około 300 metrów, ale pomimo zaangażowania kilkunastu mieszkańców było to sporym wyzwaniem, aby w ciągu 2 godzin taki dość mały obszar posprzątać - mówi nam Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi, który wziął udział w akcji.

Polecamy: Mieszkańcy Retkini mogą czytać do woli. Zmodernizowana biblioteka z nowym sprzętem zachęca do sięgnięcia po lekturę [zdjęcia]

Łódź. Mieszkańcy Chojen sprzątali dolinę rzeki Olechówki. Jakie śmieci znaleźli?

Wśród wyłowionych odpadów dominowały butelki, ubrania, resztki sprzętu AGD, odpady budowlane, oraz części samochodów. Jak zaznacza nasz rozmówca, w zależności od okolicy miasta te proporcje się zmieniają.

- Tutaj dodatkowo mieliśmy problem koczowiska bezdomnych, które udało nam się rozebrać po zimie. Znaleźliśmy też w kilku miejsca strzykawki po narkotykach. Część osób wyławiała też z samej rzeki śmieci. Był to smutny kontrast, bowiem czasem kaczki musiały się wręcz przeciskać pomiędzy nimi. Były to w absolutnej większości butelki po różnych napojach alkoholowych rzucone w przypadkowych punktach - wyjaśnia Marcin Hencz.

Efekty akcji są dość spektakularne. Mimo przeczesania raptem 300 metrów rzecznej doliny, udało się zebrać ponad 20 worków 120 litrowych śmieci i sporo gabarytów.

- Chcemy z mieszkańcami zorganizować jeszcze zbiórki w innych częściach Chojen. Ja sam biorę udział w zbiórkach praktycznie co tydzień na terenie Górnej. W zeszłym tygodniu sprzątaliśmy Rudzką Górę - kończy radny Hencz, zapowiadając tym samym kolejne inicjatywy, o których więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.