Zdaniem eksperta główną przyczyną radykalnych wzrostów jest otwarcie szkół. Stwierdzenie jest poparte wynikami badań, które w ostatnich miesiącach prowadzą eksperci z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW.
!reklama!
- Nasz model odwzorowuje szkoły. Symulujemy zachowanie społeczeństwa statystycznego, które przypomina Polskę. Ma 38 milionów ludzi i to są takie kropki na mapie Polski. (...) Mamy informacje o największych zakładach pracy, ale także szkołach. Wiemy też, jaki jest przekrój wieku w społeczeństwie polskim. Osoby 60-letnie idą do kościoła, a osoby 15- czy 7-letnie idą do szkoły - tłumaczy dr Jakub Zieliński. Model jawnie pokazuje, że włączenie szkół, czyli miejsc, gdzie spotyka się kilkaset osób w klasach po kilkadziesiąt spowodowało znaczny wzrost zakażeń - dodaje.
To dzieci, które chodzą do szkoły są zdaniem naukowców głównym wektorem wirusa.
- Jeżeli w klasie jest dwa razy więcej osób, to jest dwa razy więcej nosicieli wirusa, ale także więcej osób do zakażenia i spodziewana liczba zakażeń jest czterokrotnie większa. Zmniejszenie o połowę liczby uczniów w szkole już by wyhamowało te zakażenia - tłumaczy dr Zieliński. Podkreśla, że chociaż dzieci - według obliczeń - zarażają trzy razy mniej niż dorośli, to właśnie szkoły są miejscem, gdzie może stykać się nawet kilkaset osób.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do Ministerstwa Zdrowia list w sprawie organizacji roku szkolnego w czasie pandemii.
To do dyrektora szkoły powinna należeć decyzja, że szkoła powinna wejść w nauczenia hybrydowe bądź zdalna i nie powinien się posiłkować opinią sanepidu. Uzyskanie takiej decyzji, opóźnienie i rozpolitykowanie sanepidu, biorące pod uwagę że edukacja zdalna to zasiłki wywraca często ten system do góry nogami - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Źródło: RMF24.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.