reklama
reklama

Eksperymenty naukowe bez wychodzenia z klasy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Eksperymenty naukowe bez wychodzenia z klasy - Zdjęcie główne

Eksperymenty naukowe bez wychodzenia z klasy TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie Festiwal Explory

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźWarsztaty w laboratorium genetycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, destrukcje betonu prowadzone na różne sposoby przez Politechnikę Łódzką czy pokaz obrazujący technikę̨ elektroforezy DNA.  9 października odbędzie się Festiwal Naukowy E(x)plory w Łodzi. W tym roku w całości online. W programie wydarzenia prezentacje projektów badawczych biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Organizatorzy zapraszają uczniów i pasjonatów nauki w każdym wieku. Udział jest bezpłatny.
reklama

W zeszłym roku Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory odbył się w łódzkim Bionanoparku. W trosce o bezpieczeństwo i komfort uczestników wydarzeń E(x)plory, organizatorzy z Fundacji Zaawansowanych Technologii zdecydowali się na przeniesienie tegorocznych wydarzeń do Internetu.

!reklama!

Regionalny etap Konkursu Naukowego E(x)plory oraz Festiwal E(x)plory, promujący naukę wśród młodzieży, będzie można w całości obejrzeć w sieci! Obok wykładów i pokazów naukowych, internauci zobaczą prezentacje projektów konkursowych młodych naukowców, biorących udział w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory. Podobne wydarzenia odbędą się także w Podzamczu k. Kielc, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. Ich celem jest wyłonienie najlepszych projektów, które przejdą do krajowego finału Konkursu Naukowego E(x)plory - Gdynia E(x)plory Week - gdzie będą walczyć o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu E(x)plory Grupę LOTOS, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu E(x)plory.

reklama

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Łodzi będzie można obejrzeć na żywo już 9 października na http://bit.ly/explory2020. Oprócz wydarzeń transmitowanych na żywo, niektóre treści edukacyjne (wykłady, warsztaty, pokazy naukowe w formie video) będą dostępne jeszcze przez kilka kolejnych dni. Uczestnicy będą mogli wrócić do nich w dowolnej chwili.

Główne atrakcje Festiwalu Naukowego E(x)plory

Tegoroczny Festiwal Naukowy E(x)plory to znakomita propozycja na lekcje z domu, pracę domową online bądź ciekawe zajęcia do wspólnego obejrzenia w klasie. Program skierowany jest zarówno do młodzieży szkolnej w wieku od 13 do 19 lat, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku. 

reklama

Cały program wydarzenia podzielony został na trzy bloki:

- pakiet wykładów, warsztatów i pokazów naukowych do przeprowadzenia w dowolnym czasie między 9.10 a 15.10 (obowiązują zapisy)

- wykłady, dyskusje i rozmowy na żywo (dostępne bez zapisów)

- prezentacja młodych naukowców i projektów badawczych, sesja konkursowa otwarta dla publiczności 9 października godz. 13:30 – 14:30 (dostęp częściowo otwarty, częściowo obowiązują zapisy)

Na co warto zwrócić uwagę w tym roku? Dr Rafał Świechowski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przygotował pokaz „Podstawowe techniki molekularne w laboratorium genetycznym”. Będzie odpowiadał na pytania, jak analizować jeden konkretny gen i jakie możliwości daję nam ta wiedza. Ponadto inżynierowie z Politechniki Łódzkiej będą prowadzić destrukcje betonu, aby zaprezentować, ile tajemnic skrywa i co może wytrzymać ten materiał. Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy największego bloga popularnonaukowego w Polsce - Crazy Nauka opowiedzą o tym, jak rozbrajać naukowe mity.

reklama

Młodzi naukowcy i ich projekty 

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory w Łodzi weźmie udział 17 projektów. Wśród nich znalazły się m. in. Infradźwiękowy odstraszacz, który umożliwi ludziom i gołębiom bezkonfliktowe życie autorstwa licealistki z Wielunia, Wiktorii Kędzierskiej, Inteligentna kula dla seniora IKS, którą zaprojektowali uczniowie szkoły podstawowej w Ostrowie Wielkopolskim, Jan Szydłowski i Faustyna Blandzi czy Robot samobalansujący Piotra Sowińskiego z Warszawy.

- Ogromnie się cieszę, że ponownie, tym razem online, możemy gościć w naszym mieście utalentowaną młodzież o zainteresowaniach naukowych. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory są dopiero na początku swojej drogi, więc to bardzo ważne, że mogą otrzymać tak ogromne wsparcie w urzeczywistnianiu swoich pomysłów na innowacyjne rozwiązania. To właśnie Ci wyjątkowi młodzi ludzie będą tworzyć przyszłość dla nas wszystkich. Życzę powodzenia i trzymam kciuki, aby nigdy nie przestali zadawać niewygodnych pytań, kwestionować utartych schematów i poszukiwać własnych ścieżek rozwoju - mówi Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

reklama

Całe wydarzenie można śledzić na żywo na stronie http://bit.ly/explory2020, profilu Facebook Explory oraz kanale Youtube Explory. Pełny program Festiwalu, opisy projektów badawczych i videowizytówki młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory znajdują się na http://bit.ly/explory2020.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama