reklama
reklama

Elektrownia Scheiblera w wyjątkowym konkursie. Może zostać jednym z zestawów LEGO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: mat. pras.

Elektrownia Scheiblera w wyjątkowym konkursie. Może zostać jednym z zestawów LEGO - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

Elektrownia Scheiblera w wykonaniu Michała Dudy bierze udział w konkursie LEGO Ideas. | foto mat. pras.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźEuropejska perełka secesji, łódzka Elektrownia Scheiblera, ma szansę stać się jednym z oficjalnych zestawów LEGO. Twórcą projektu jest Michał Duda, łodzianin, który w innowacyjny sposób odkrył jej piękno.
reklama

Dawna elektrownia Scheiblera wykonana z klocków bierze udział w konkursie LEGO Ideas, gdzie każdy projekt – niezależnie od tematyki – ma szansę stać się kolejnym z zestawów, które trafią do sprzedaży. 

 

Łódź w konkursie LEGO Ideas. Wykonana z klocków słynna elektrownia może trafić do sprzedaży

Pokochał ją David Lynch, uwielbiają ją łodzianie. Zrewitalizowana Elektrownia Scheiblera stała się inspiracją dla Michała Dudy, który odwzorował zabytkowy kompleks. Za tworzywo posłużyły mu kultowe klocki LEGO. 

Budując ten model, chciałem oddać hołd pięknemu w swojej idei trendowi w rozwoju miast – rewitalizacji, czyli przywracaniu z powrotem mieszkańcom miasta starych, zapomnianych, zamkniętych poindustrialnych przestrzeni. Idealnym symbolem tego procesu jest właśnie Elektrownia – unikat w skali europejskiej (przemysłowa elektrownia wybudowana w zdobnym stylu secesyjnym), która została przywrócona do życia i z duchem współczesności reprezentuje obecnie pełną zieleni przestrzeń otwartą na wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sportowe i spędzanie wolnego czasu. Stworzona z rozmachem budowla dziś ożywa, łącząc historię z nowoczesnością, niezmiennie zachwycając swoich gości

reklama

– mówi Michał Duda, pracownik Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, twórca modelu zabytkowej Elektrowni.

Projekt, poza samym budynkiem elektrowni, posiada również odwzorowanie „Ogrodów Anny” – nazwanych tak na cześć żony Karola Scheiblera, która czterdzieści lat po jego śmierci samodzielnie zarządzała fabryką, pomagała też łodzianom i pozbawionym możliwości dalszej pracy robotnikom. W życiu wiele czasu zajmowała jej pasja do roślin, stąd też wzięła się ta przestrzeń.

Model składa się z niemal 3000 klocków. Jego wymiary to 52 cm x 27 cm. / foto mat. pras.

reklama

 



Elektrownia Scheiblera z klocków LEGO w międzynarodowym konkursie. Trwa głosowanie

Michał Duda, twórca tego wyjątkowego projektu, podzielił się swoim doświadczeniem i opowiedział, co stanowiło największy problem w czasie pracy. 

- Dużym wyzwaniem było oddanie szczegółowości tego pełnego przepychu budynku w tak małej skali, dlatego zastosowałem dużo ciekawych rozwiązań budowlanych by jak najwierniej oddać jego wyjątkowość, m. in. poprzez podziały okien ażurowymi białymi kolumnami czy wystającymi pomiędzy nimi ceglanymi kolumnami. Zwróćcie uwagę na dach wieżyczki (w której znajduje się klatka schodowa) - została ona wykończona m.in klockowymi rogami i kijkiem narciarskim :). Jedna ze ścian budynku Elektrowni, pokryta jest nowatorskim materiałem - kortenem, który jest wiecznie "zardzewiały" co podkreśla industrialną przeszłość obiektu. 

reklama

 

Projekt zgłoszony został do konkursu LEGO Ideas; międzynarodowej inicjatywy, w której udział może wziąć każdy. Ludzie z całego świata zgłaszają zatem własne pomysły i realizacje na nowe zestawy klocków, na które następnie można oddawać głosy. Te, które zdobędą ich co najmniej 10 000, trafiają do finału.

Głosowanie potrwa jeszcze 421 dni. Projekt Michała Dudy wesprzeć kliknięciem możecie TUTAJ. Wystarczy zalogować się na konto facebookowe bądź Google.

 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama