Forum rozpoczęło się w poniedziałek 12 czerwca i potrwa do środy.
– Żeby nadążyć za pędzącymi zmianami na świecie, musimy poszerzać swoją wiedzę i informacje przynajmniej w takim tempie, jak robi to sztuczna inteligencja – mówił marszałek podczas otwarcia Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2023, nawiązując do głównego tematu EFG, czyli nieustannego rozwoju.
Jednym z gości inauguracji był Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, który podkreślił, że Polska od kilku lat jest w trójce najszybciej rozwijających się państw w Europie. - Jednak, by to tempo utrzymać, potrzebne są trzy czynniki: bezpieczeństwo, tania energia i dobra infrastruktura transportowa – dodał.
Europejskie Forum Gospodarcze w Łodzi
To zagadnienie również pojawiały się już w pierwszym dniu forum.
- Po pandemii, kiedy na skutek przerwania łańcucha dostaw stawała produkcja całych wielkich przedsięwzięć, wykształciła się nowa praktyka szukania produkcji tam, gdzie jest rynek zbytu. I od dwóch lat bijemy kolejne rekordy nowych inwestycji zagranicznych w Polsce. Dlatego tak ważna jest komunikacja, bo Łódzkie staje się miejscem przyciągania dużych firm – zaznaczył Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Rozmawiano również o ekologii i rolnictwie. W panelu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” uczestniczyła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - W województwie łódzkim znajdziemy łąki kwietne, łąki zdrowia, ogrody ziołowe, a niebawem powstaną także Ogrody Nauki – wyliczała Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, jedna z prelegentek tego spotkania.
Był też panel poświęcony „srebrnej rewolucji”, czyli aktywności seniorów. O przeciwdziałaniu ich wykluczeniu z rynku pracy mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Gośćmi panelu „Nowy wymiar partnerstwa polsko-ukraińskiego” była delegacja z partnerskich obwodów Łódzkiego w Ukrainie oraz Zbigniew Rau, minister spraw zagranicznych. - Współpraca polsko-ukraińska postrzegana z perspektywy samorządu województwa łódzkiego ma wymiar przede wszystkim humanitarny – mówił prof. Rau. – Teraz jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Pomoc humanitarna stopniowo jest zastępowana pomocą rozwojową. Jeszcze później czeka nas międzynarodowe dzieło odbudowy Ukrainy, do którego już dziś się przygotowujemy.
Łódź: Pokaz mody Adriana Krupy
Podczas tego panelu, marszałek Schreiber i Andrii Kaveunets, wiceprzewodniczący Winnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia regionalnego biura Województwa Łódzkiego na terenie obwodu winnickiego.Uczestnicy 16. edycji EFG mieli jeszcze możliwość uczestniczenia w wielu innych dyskusjach m.in. na temat transportu oraz energii przyszłości, współpracy samorządu, biznesu i NGO czy umiejętności pomagania. Forum to także spotkania z ludźmi sukcesu. W poniedziałek gościem był mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz, który opowiadał o swojej recepcie na odnoszenie zwycięstw, nie tylko w sporcie, ale mówił także jak się podnosić po porażce.
Na zakończenie bogatego w wydarzenia dnia, podczas gali „Biznes na plus”, po widowiskowym pokazie mody autorstwa Adriana Krupy, nagrodzono wyróżniające się firmy z Łódzkiego. W kategorii „Sukcesja z sukcesem” wygrała firma ELPOL Łuźniak Sp. k. z Kiełczygłowa, w kategorii „Łódzkie zaprogramowane na przyszłość” wyróżnienie odebrała firma Schraner Polska Sp. z o.o. z Łęczycy. Nagrodę za „Debiut w biznesie” odebrał właściciel firmy Galileo Sp. z o.o. z Sieradza, a za „Międzynarodowy sukces” właściciele rodzinnej firmy Pasieka Jaros Sp. z o.o. z Łaziska. Nagrodę Zarządu Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS” marszałek Grzegorz Schreiber wręczył właścicielowi firmy AMZ – Kutno S.A. Gratulacje laureatom – online – złożyli premier Mateusz Morawiecki oraz Jan Lipavsky, ambasador Czech w Polsce.
– Firmy, które odbierają dziś Nagrody Gospodarcze Województwa Łódzkiego różnią się od siebie pod każdym względem – branżą, historią, skalą działalności, ale łączy je jeden wspólny mianownik: to głód sukcesu, który napędza działalność łódzkich przedsiębiorców – zwrócił się do laureatów premier Mateusz Morawiecki.
Z kolei Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego odczytała list od Elżbiety Witek, marszałek sejmu RP.
Wieczór zakończył koncert Piotra Cugowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.