Reklama

Reklama

F-16 wracają do domu. Odnowione lotnisko w Łasku wita swoje Jastrzębie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

F-16 wracają do domu. Odnowione lotnisko w Łasku wita swoje Jastrzębie  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wczoraj, 26 lipca w obecności mediów na zmodernizowanym lotnisku wojskowym w Łasku powitano samoloty myśliwskie F-16. Maszyny na czas remontu bazy stacjonowały w Krzesinach. Teraz odrzutowce czeka długi okres testowania nowej infrastruktury lotniska. 

Reklama

Od 2008 roku w Łasku funkcjonuje 32. Baza Lotnictwa Taktycznego – jedna z najnowocześniejszych jednostek Wojska Polskiego, której żołnierze latają na amerykańskich wielozadaniowych samolotach myśliwskich F-16. W kwietniu 2017 roku rozpoczęła się modernizacją lotniska w Łasku. Na czas remontu samoloty wraz z załogą oraz całą bazą obsługi technicznej stacjonowały w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach (Wielkopolskie). Wczoraj, 26 lipca żołnierze i ich maszyny wrócili pod łódzkie niebo. Teraz czekają ich długie tygodnie ciężkiej pracy, podczas której będą sprawdzać nową infrastrukturę macierzystego lotniska.

Nowy pas startowy gotowy na myśliwce F-35

Prace remontowe polegały na odnowieniu i wydłużeniu drogi startowej. Nowa nawierzchnia została wykonana z betonu cementowego. Obecnie pas startowy łaskiego lotniska mierzy 3 kilometry (wcześniej był on krótszy o 500 metrów). Pod powierzchnią z betonu zainstalowano także nowoczesne rozwiązania techniczne.

- Powstał nowoczesny system kolektorów odprowadzających wodę, system elektroświetlny, zmodernizowano też urządzenia do hamowania linowego. Nowością jest tzw. system ice alert, powiadamiający o niebezpieczeństwie oblodzenia pasa - powiedział mjr Adam Jonas, szef infrastruktury 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Część prac modernizacyjnych została przeprowadzona przez stronę amerykańską.

Odnowione i unowocześnione lotnisko pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa podczas wykonywania lotów. Odtąd w Łasku będą mogły także lądować większe i cięższe maszyny. Wszystko ma zwiększyć możliwości operacyjne lotniska.

Dobrą wiadomością, choć na razie podawaną nieoficjalnie, jest informacja o tym, że po zakończeniu wszystkich prac modernizacyjnych Łask będzie w stanie przyjąć myśliwce F-35, jedne z najnowocześniejszych maszyn w swojej klasie. W czerwcu bieżącego roku polski rząd poinformował, że jest zainteresowany kupieniem tych samolotów od Amerykanów.

Oficjalne otwarcie lotniska nastąpi 21 września. Tego dnia przewidziano nie tylko powitanie obsługi powietrznej i naziemnej samolotów F-16 oraz święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, ale także unikalną szansę zobaczenia tych niezwykłych maszyn z bliska. Lotnisko wraz z całą infrastrukturą będzie otwarte dla zwiedzających.

Źródło: Forsal.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy