reklama
reklama

Ukrywali składowiska toksycznych odpadów – zatrzymania w Łodzi, ponad setka osób z zarzutami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska/poglądowe

Ukrywali składowiska toksycznych odpadów – zatrzymania w Łodzi, ponad setka osób z zarzutami - Zdjęcie główne

Kolejni zatrzymani w śledztwie zwiazanym z niewłaściwym gospodarowaniem odpadami | foto Karolina Wolska/poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźŚledztwo dotyczące jednej z największych afer środowiskowych w Polsce nabiera tempa. Prokuratura Regionalna w Łodzi poinformowała o zatrzymaniu kolejnych trzech osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym gospodarowaniem odpadami.
reklama

Tymczasowy areszt zastosowano wobec 68-letniego mężczyzny, który miał kluczową rolę w procederze. Zarzuty przedstawiono także 37-latkowi oraz 71-latkowi – ich działalność wiąże się z funkcjonowaniem fikcyjnych firm operujących w Łodzi, Warszawie oraz jednej z miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim.

Fałszywe firmy i fikcyjny obrót odpadami

To już kolejni podejrzani w tej sprawie. Do tej pory zarzuty usłyszały 122 osoby, a akta liczą blisko tysiąc tomów

- informuje Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Jak wynika z ustaleń prokuratury, zatrzymani mężczyźni wykorzystywali trzy fikcyjne spółki, które jedynie na papierze zajmowały się gospodarowaniem odpadami. Ich działalność opierała się na fałszowaniu wpisów w elektronicznym systemie ewidencji odpadów (BDO), co pozwalało na ukrywanie prawdziwego miejsca składowania toksycznych substancji oraz unikanie wysokich opłat środowiskowych.

reklama

Kluczową postacią w tym procederze był 68-latek, który faktycznie zarządzał jedną ze spółek z siedzibą w województwie kujawsko-pomorskim. Na papierze udziałowcem tej firmy był 71-letni bezdomny, który – jak ustaliła prokuratura – pełnił jedynie rolę „słupa”, podpisując dokumenty potrzebne do funkcjonowania spółki.

Fikcyjne wpisy miały na celu ukrycie rzeczywistego sposobu postępowania z odpadami oraz zminimalizowanie opłat koniecznych do ponoszenia w związki z ich składowaniem przez rzekomych dostawców

- wyjaśnia rzecznik.

Tysiące ton odpadów zagrażających środowisku

Śledczy ustalili, że na teren rekultywowanej piaskowni w Strzelcach (woj. dolnośląskie) nielegalnie zdeponowano co najmniej 60 tys. ton odpadów niebezpiecznych, w tym farb, lakierów oraz różnego rodzaju olejów przemysłowych.

reklama

Ekspertyza biegłego wykazała, że składowane substancje stanowią realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Koszty ich legalnej utylizacji oszacowano na około 180 milionów złotych.

Oprócz 68-latka, który usłyszał najcięższe zarzuty i trafił do aresztu, podejrzany jest także 37-letni mężczyzna. Jego rola polegała na wykorzystywaniu dwóch kolejnych firm zarejestrowanych na podstawione osoby i prowadzeniu w ich imieniu fikcyjnej dokumentacji odpadów w Łodzi i Warszawie.

W toku postępowania ustalono, że śledztwo obejmuje działalność kilku grup przestępczych, które wykorzystywały setki podmiotów pozorujących legalny obrót odpadami. W sumie w sprawie podejrzanych jest już 122 osoby, w tym obywatele Francji i Ukrainy. Obecnie osiem z nich pozostaje tymczasowo aresztowanych.

reklama

W odniesieniu do części z podejrzanych można mówić o zagrożeniu sięgającym nawet 20 lat pozbawienia wolności. Postępowanie ma charakter rozwojowy

- dodaje Krzysztof Kopania.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama