reklama
reklama

Film o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi odblokowany. Facebook zmienił decyzję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Film o hitlerowskim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi odblokowany. Facebook zmienił decyzję - Zdjęcie główne

Fragment pomnika Pękniętego Serca w Łodzi fot. Archidiecezja Łódzka)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPo kilkunastu godzinach Facebook przywrócił zagranicznym widzom możliwość oglądania filmu dokumentalnego "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!”. - Taka sytuacja rzadko się zdarza, gdy chodzi o kampanie uznane przez Facebooka za polityczne - mówi Kornelia Zaborska z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
reklama

Film o łódzkim obozie na Przemysłowej uznany za kampanię polityczną

W czwartek łódzki oddział IPN-u poinformował o blokadzie, jaką Facebook nałożył na film dokumentalny pt. "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!”. Powodem blokady było uznanie kampanii jako politycznej o charakterze społecznym. 

!reklama!

Film przygotowany przez IPN Oddział w Łodzi, przedstawia historię niemieckiego obozu dla Polskich dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W tym roku mija 78 lat od powstania tego miejsca, do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci.

Uznanie przez portal Facebook, iż film ma charakter polityczny, spowodowało całkowitą blokadę jego promocji w krajach za granicą. Tymczasem Instytut Pamięci Narodowej dokonał wszelkich starań, aby wiedza o obozie na Przemysłowej dotarła do jak największej ilości osób, również tych  spoza Polski. Film przygotowano w 7 wersjach językowych – polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i hebrajskiej.

reklama

Facebook zdjął blokadę. Film „Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!” o obozie w Łodzi jest dostępny także za granicą

W piątek wieczorem łódzki oddział IPN poinformował, że dzięki zaangażowaniu wielu osób serwis odblokował film. 

- Taka sytuacja rzadko się zdarza, gdy chodzi o kampanie uznane przez Facebooka za polityczne – napisała Zaborska w krótkim oświadczeniu.

To oznacza, że materiał wideo jest dostępny także dla zagranicznych widzów.

Dziecięce piekło w Łodzi. Pamiętamy o obozie przy ul. Przemysłowej

1 grudnia 1942 roku Niemcy utworzyli obóz dla polskich dzieci i młodzieży na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto. Wejście na teren obozu prowadziło od ul. Przemysłowej i stąd jego nazwa, czyli „obóz na Przemysłowej”.

reklama

Kierowano tu dzieci polskie w wieku 8-16 lat z terenów włączonych do Rzeszy oraz Generalnego Gubernatorstwa. Trafiały tu dzieci z sierocińców i bezdomne, a także, te, których rodzice przebywali w więzieniach lub w obozach oraz oskarżone np. o drobne kradzieże czy nielegalny handel.

W obozie dzieci ciężko pracowały po kilkanaście godzin. Chłopcy najczęściej zajmowali się prostowaniem igieł tkackich, czy wyplataniem mat z wikliny. Natomiast dziewczęta angażowano np. do prac krawieckich. Niemiecki obóz funkcjonował do 19 stycznia 1945 roku. Przez obóz przeszło kilka tysięcy dzieci, część z nich zginęła. Przyczyną ich śmierci były głodowe racje żywnościowe, praca ponad siły, fatalne warunki sanitarne i brutalne traktowanie młodocianych więźniów.

reklama

Zobacz film dokumentalny pt. „Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!”

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama