Reklama

Reklama

Filmy animowane Se-Ma-For-a obejrzysz on-line. Sprawdź kiedy i gdzie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Filmy animowane Se-Ma-For-a obejrzysz on-line. Sprawdź kiedy i gdzie! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Oskarowy Piotruś i wilk już w najbliższy piątek. Potem co tydzień kolejne perełki z bogatego dorobku łódzkiego Studia Se-Ma-For. Dzięki współpracy kilku łódzkich instytucji filmy animowane będą dostępne dla każdego on-line.

Reklama

Wytwórnia Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For, jeden z symboli Łodzi filmowej, ma piękną tradycję, ale została też brutalnie potraktowana przez historię. Tradycja Se-Ma-Fora sięga 1947 roku, kiedy to w prywatnym mieszkaniu w Łodzi przy ul. Radwańskiej plastyk Zenon Wasilewski z pomocą przyjaciół I entuzjastów animacji zrealizował pierwszy lalkowy film animowany „Za króla Krakusa”. Z Se-Ma-For-a wyszło przez lata wiele kultowych animacji, m.in. "Przygody misia Colargola", "Zaczarowany ołówek", "Miś Uszatek", "Opowiadania Muminków", seria o kocie Filemonie.

Dziś Se-Ma-For, choć wciąż formalnie istnieje, to nie produkuje już filmów. Najważniejszym dziedzictwem wytwórni, które możemy nadal podziwiać, są jej produkcje, powstałe na przestrzeni kilkudziesięciu lat historii. Stowarzyszenie Łódź Filmowa wybrało 6 animacji Se-Ma-For-a, które udostępni on-line.

Sześć filmów animowanych zostanie udostępnionych na stronie internetowej poświęconej obchodom jubileuszu 75 lat Łodzi Filmowej - lodzfilmowa.org/75lat/se-ma-for. Pokazy zostaną wzbogacone komentarzem Zbigniewa Żmudzkiego, producenta filmowego związanego ze studiem Se-Ma-For przez wiele lat.

- Obchodzimy jubileusz 75-lecia Łodzi filmowej. Tyle lat mija od powstania Zakazanych piosenek i utworzenia studia przy Łąkowej. Chcemy z tej okazji przypomnieć bogatą tradycję łódzkiej animacji, nie tylko dziecięcej, ale też tej, która się dostraja do dorosłych, bo to też są filmy, które można obejrzeć rodzinnie – mówi Diana Rybczyńska ze Stowarzyszenia Łódź Filmowa.

Jako pierwszy pokazany zostanie „Piotruś i wilk”, zachwycająca plastyką oraz doskonale zharmonizowana z muzyką Prokofjewa lalkowa animacja, utworzona w koprodukcji polsko-brytyjskiej i nagrodzona w 2007 roku Oscarem za Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

Filmy będą udostępniane w każdy piątek w południe przez 6 tygodni, a potem dostępne na stronie lodzfilmowa.org/75lat/se-ma-for co najmniej do końca roku.

Oto harmonogram publikacji kolejnych filmów:

24 lipca /piątek/
PIOTRUŚ I WILK

31 lipca / piątek /
DANNY BOY

7 sierpnia /piątek/
ICHTHYS

14 sierpnia /piątek/
MASKA

21 sierpnia / piątek/
FANTASTYCZNY SKLEP Z KWIATAMI

28 sierpnia / piątek /
MIASTO PŁYNIE

Inicjatywa jest efektem współpracy Stowarzyszenia Łódź Filmowa z Łódzkim Centrum Wydarzeń, w ramach programu Kultugranty 2.0.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy