Reklama

Reklama

Fontanna w ogrodzie Pałacu rodziny Poznańskich po liftingu [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 120 tysięcy złotych kosztowało odrestaurowanie fontanny, która znajduje się na terenie ogrodu pałacu rodziny Poznańskich. Prace konserwatorskie trwały kilka miesięcy. Szczegóły w artykule poniżej.

Reklama

Łódź: Prace konserwatorskie zabytkowej fontanny były sporym wyzwaniem

Co zrobiono w ramach renowacji fontanny z ogrodu pałacu rodziny Poznańskich w Łodzi? Prace polegały m.in. na prawidłowym zinwentaryzowaniu elementów, oczyszczeniu z nawarstwień i zanieczyszczeń. Następnie złożono elementy i zrekonstruowano pierwszy stopień fontanny. Uzupełniono ubytki, zahydrofobizowano powierzchnię i wykonano nową instalacje doprowadzającą wodę z podstawy fontanny do górnej niecki.

- Renowacja fontanny była dla mnie szczególnie ważnym tematem i cieszę się że zdobyliśmy środki na przeprowadzenie niezbędnych prac. Jest to wybitne dzieło sztuki rzeźbiarskiej związanej z naszym miastem i wpisującej się w szeroko rozumianą opowieść o dziejach Łodzi i jej artystów. To dla mnie, ale i naszego całego zespołu MMŁ ogromna radość widzieć znów działającą fontannę – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Prace konserwatorskie były sporym wyzwaniem, a to z uwagi na fakt, że fontanna była kilkukrotnie demontowana i przenoszona.

- Skomplikowane było m.in. prawidłowe złożenie elementów. W trakcie prac okazało się też że mimo wcześniejszej konserwacji nadal na detalach florystycznych znajdowała się farba olejna, którą rzeźba została pokryta kiedy stała jeszcze w swojej pierwotnej lokalizacji przy Cmentarnej  – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków.

To nie koniec niespodzianek.

- Okazało się, że misa, której wagę określano na 3 tony, waży jednak 5 ton 400 kg, co spowodowało nagłą zmianę planu w sposobie jej posadowienie na cokole – dodaje Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Fontanna z ogrodu pałacu rodziny Poznańskich - historia

Fontanna nawiązuje w formie do baroku, składa się z wielkiej kulistej misy, która jest zdobiona podłużnymi puklami. Wyróżnia ją figura nagiej kobiety wspartej na czworobocznym cokole. Obiekt wykonano z czerwonego piaskowca, ma wysokość 3 metrów, a jego średnica wynosi 2 metry i 70 centymetrów. 

Fontannę stworzyli autorzy związani z Zakładem Kamieniarskim Antoniego i Józefa Urbanowskich: Wacław Konopka (który był autorem rzeźby młodej, nagiej kobiety) oraz Anastazy Lepla (który stworzył cokół i wielką kulistą misę zdobioną podłużnymi puklami). 

Szacuje się, że fontanna powstawała w latach 1903-1910. Pierwotnie znajdowała się w ogrodzie willi Urbanowskich przy ulicy Cmentarnej 13, w 1998 roku przeniesiona  została na ulicę Wigury 4. W 2007 roku fontanna trafiła do ogrodu pałacu rodziny Poznańskich. 

- Jesteśmy dumni z historii Łodzi i naszego kulturowego dziedzictwa, dlatego tak ważne jest to, abyśmy przywracali ich piękno i opowiadali historię nie tylko samych obiektów, ale i fantastycznych łódzkich artystów, rodów czy łódzkich firm, w których te wybitne dzieła sztuki powstawały – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Odnowienie fontanny pochłonęło 120 tys. zł z miejskiej kasy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy