reklama
reklama

Fotofestiwal Łódź. Doroczne święto fotografii już za 3 tygodnie! Jaka będzie jubileuszowa edycja?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Fotofestiwal Łódź. Tegoroczna edycja skupi się na mieście – Łodzi w kontekście zjawiska kulturowego. Postrzegana jako miejsce, w którym sztuka stała się remedium na żmudne, robotnicze życie, stworzyła warunki do narodzin wielu środowisk i ruchów artystycznych. Artystyczny portret miasta oglądać będzie można w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki w Łodzi od 10 czerwca.
reklama

Fotofestiwal Łódź. Co zobaczymy podczas jubileuszowej, 20. edycji?

 !reklama!

Program tegorocznej edycji Fotofestiwalu to ponad 40 wystaw rozsianych po całym mieście, prezentacje prac 150 artystów wizualnych i pierwsza w Polsce  wystawa fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Lokalnych akcentów będzie więcej, ponieważ sekcja „Opowieści z miasta Łodzi” obejmie wystawy historyczne i współczesne o Łodzi. 

Jung Jidysz, grupa „a.r.”, Warsztat Formy Filmowej, Łódź Kaliska, Kultura Zrzuty, Konstrukcja w Procesie czy Łódź Biennale – wszystkie te inicjatywy narodziły się w Łodzi. Podobnie jak sam Fotofestiwal, są manifestacją kultury kolektywnej i wolności – wartości, wokół których zbudowana jest narracja wystawy „Reinkarnacja 2021” z programu głównego tegorocznego Fotofestiwalu.

Autorzy zaproszeni do współtworzenia tego zbiorowego przedsięwzięcia reprezentują trzy pokolenia łódzkich twórców – począwszy od patrona wystawy Wacława Antczaka urodzonego w 1911 roku, po współczesnych artystów debiutujących w ciągu ostatnich 10 lat, jak chociażby Aleksandra Chciuk. Każdy z nich, w pewnym momencie swojego życia, współtworzył artystyczny tygiel miasta. Prezentowane prace często nawiązują do ważnych momentów historycznych ostatnich 50 lat, jednak dominujące w narracji są elementy współczesne i uniwersalne: indywidualizm, wolność i przestrzeń twórcza. Głównymi ogniwami ekspozycji są najbardziej charakterystyczne lub aktualne wątki w twórczości artystów.

– Motywem przewodnim jest miasto Łódź jako przestrzeń artystyczna oraz, a może przede wszystkim, jako przestrzeń do życia, bo jak mawiał Michaił Matiuszyn, przedstawiciel awangardy rosyjskiej: „Sztuka  tak… ale najważniejsze jest życie!” – podkreślają organizatorzy Fotofestiwalu.

Polecamy: Noc Muzeów 2021 Łódź. Jak będzie wyglądało święto łódzkiej kultury?

Fotofestiwal Łódź. Kilkadziesiąt wystaw i 150 artystów

W niezwykłą podróż w czasie zabierze widzów „Nowa energia” – ekspozycja prezentująca zdjęcia wykonane w latach 20. i 30. XX wieku przez Wiktora Jekimenko. Doskonały, choć zapomniany dokumentalista uwiecznił życie przemysłowej Łodzi z początku XX wieku. W miejskim krajobrazie górowały wówczas setki kominów, oświetlano pierwsze ulice i sklepy, a po brukowanych ulicach wciąż jeździły bryczki. Fotografie podkreślały szarość codziennego życia, kurz, dym i żmudne, robotnicze życie. Odnaleziony dziesięć lat temu zbiór około 2000 szklanych negatywów zyskał teraz nowe życie. Czarno-białe fotografie z archiwum Veolii zostały opracowane przez Stefana Brajtera, dzięki czemu pozwalają zobaczyć ówczesny świat w innych barwnych, zrywając ze stereotypowym wyobrażeniem przedwojennego miasta.

Inny moment w życiu miasta prześledzić będzie można za sprawą projektu „Łódź, nowe stulecie” Artura Urbańskiego. Początek XXI wieku to czas melancholii towarzyszącej upadkowi przemysłu dokonującego się przed narodzinami nowoczesnego, postindustrialnego centrum, jakim dzisiaj staje się Łódź.

Z kolei „Sukcesje” Macieja Rawluka pokażą, w jaki sposób natura walczy o swoją obecność w miejskiej przestrzeni. Kilkumetrowe drzewa rosnące dziko na dachach, kwitnące samosiejki na gzymsach, zielony strumień glonów pod urwaną rynną – wszystko to, składa się na proces, który odbywa się mimo nas, nie prosząc o zgodę czy akceptację. A Ula Tarasiewicz zaprosi festiwalową publiczność na wystawę „Fotografowie” prezentującą serię dokumentującą współczesne studia fotografii rodzinnej.

Na wystawie „Andrzej Różycki, Przejęcia. Między zbieractwem a fotozofią” będzie można prześledzić horyzonty twórczości artystycznej, zainteresowań i zbieractwa Andrzeja Różyckiego. Okres łódzki jego działalności fotograficznej zostanie zestawiony ze stworzoną przez niego kolekcją sztuki naiwnej, pozwalając dostrzec momenty przenikania się i twórczego sprzężenia między nimi.

Dopełnieniem programu głównego będzie wystawa „FULLSCREEN. Presja obrazu”, którą w budynkach OFF Piotrkowska Center przygotowują wspólnie trzy łódzkie uczelnie wyższe: Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Szkoła Filmowa w Łodzi, a także wystawy międzynarodowe w ramach Programu Otwartego, Parallel Review – międzynarodowego przeglądu współczesnej fotografii oraz Miesiąca Fotografii w Mińsku.

Jubileuszowa, 20. edycja Fotofestiwalu rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 27 czerwca. Została zorganizowana dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama