reklama
reklama

Godzina dla Ziemi w Łodzi. W jakich łódzkich budynkach zapadnie zmrok? Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Godzina dla Ziemi w Łodzi. W jakich łódzkich budynkach zapadnie zmrok? Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy - Zdjęcie główne

Jakie miejsca w Łodzi wesprą proekologiczną akcję "Godzina dla Ziemi" (fot. ilustracyjne Canva) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPo raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła zgasną dla Bałtyku. Polacy nie zdają sobie sprawy z bardzo złego stanu środowiska naturalnego naszego morza. Jakie łódzkie instytucje przyłączyły się do corocznej akcji?
reklama

Łódź i inne miasta Polski dla Bałtyku

 !reklama!

Presja wywierana przez człowieka na Morze Bałtyckie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Zapobiegać im miały działania wynikające m.in. z prawa Unii Europejskiej, które zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku się pogarsza.

Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. Akcja od lat inspiruje do działania z przekazem, że warto walczyć o nasz dom – Ziemię.

Celem tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF jest ochrona środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera. 

reklama

W Łodzi w akcji wezmą udział:

  • EC1 Łódź
  • HILTON DoubleTree Łódź
  • Monopolis
  • Muzeum Miasta Łodzi
  • TME Transfer Multisort Elektronik
  • budynki Urzędu Miasta Łodzi
  • parafia Ewangelicko-Reformowana w Łodzi (ul. Radwańska 37)
  • parafia św. Stanisława Kostki (katedra, ul. Piotrkowska 265)
  • parafia Ewangelicko-Augsburska w Łodzi (ul. Piotrkowska 279/283)
  • sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi (ul. Kilińskiego 56)
  • także mieszkańcy mogą przyłączyć się zgaszając światła w swoich mieszkaniach lub domach.
sprawdź: Tłumy w marketach budowlanych w Łodzi. Mieszkańcy ruszyli na ostatnie zakupy przed zamknięciem [zdjęcia]

Bałtyk umiera, a jego mieszkańcy znikają

Na naszych oczach odgrywa się walka mieszkańców morza o przetrwanie. Intensywne rolnictwo, lata nadmiernych połowów, zanieczyszczenie wód doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego. Bałtyk ze względu na swoją specyfikę, zamkniętego akwenu położonego w głębi kontynentu, jest morzem bardzo wrażliwym, a wymiana wody następuje w nim wolno.

reklama

Obecnie do największych problemów z jakimi mierzy się Morze Bałtyckie należą brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy – przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo – zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią, niefunkcjonalne morskie obszary chronione.

Nadal mają miejsce nielegalne połowy ryb na Morzu Bałtyckim oraz stosowane są praktyk połowowych o negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze Bałtyku, w tym na gatunki chronione i zagrożone (np. ptaki i ssaki morskie). Dlatego przygotowana przez WWF petycja do Premiera RP, przedstawia problemy, proponuje rekomendacje i gotowe rozwiązania z apelem o natychmiastowe wdrożenie regulacji, które umożliwią lepszą ochronę naszego morza. Dla Bałtyku jest to ostatnia szansa na ratunek.

reklama

- Kondycja Bałtyku jest bardzo słaba. Dlatego apelujemy do polityków o wypełnienie zobowiązań i zapewnieniu ratunku dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Nie tylko dla morskiej fauny i flory, ale też dla lokalnych społeczności, w tym rybaków, których morze utrzymuje i dla wszystkich, którzy kochają odwiedzać Bałtyk i na jego wybrzeżu tworzyć nowe wspomnienia. - mówi Anna Sosnowska z WWF Polska.

Polecamy: Idzie lato, wraca czas letni! W nocy z sobotę na niedzielę śpimy godzinę krócej

Inny sposób wsparcia akcji? Powstała petycja do premiera

Na finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF, 27 marca o 20:30 w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, na całym świecie zgasną światła. Wyłączamy światło na godzinę zarówno w domach, jak i obiektach publicznych - zabytkach, budynkach rządowych, obiektach miejskich i komercyjnych. 

reklama

Podpisz petycję i dowiedz się więcej: godzinadlaziemi.pl

Godzina dla Ziemi WWF 2021 - 27 marca 2021: zgaś światło na 60 minut o godzinie 20:30

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama