reklama
reklama

Gorące nazwiska w trakcie Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gorące nazwiska w trakcie Festiwalu Łódź Czterech Kultur - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźIch prace były obecne w najważniejszych galeriach i muzeach sztuki współczesnej w Polsce i na świecie, choć nigdy w jednym miejscu i czasie.
Reklama lokalna
reklama

NOWE OBLICZE SZTUK WIZUALNYCH NA FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

Festiwal Łódź Czterech Kultur prezentuje przegląd najgorętszych nazwisk, niezależnych kolektywów i najważniejszych tematów sztuki zaangażowanej. Od 6-ego do 14-ego września w Łodzi swoje prace pokażą: Jana Shostak, Dominika Olszowy, Liliana Piskorska, Stachu Szumski i wielu innych.

A jaki efekt uzyskamy wyprowadzając sztukę z murów galerii i pozwalając jej wejść w dialog z przestrzenią i mieszkańcami miasta? Katarzyna Stańczak i Joanna Szumacher, kuratorki sekcji sztuk wizualnych Festiwalu, zapraszają do wędrówki przez łódzkie podwórka, ulice, fabryki i place w poszukiwaniu nowych sensów i odpowiedzi na fundamentalne pytania.

Z pewnością jednym z najważniejszych punktów na narysowanej przez nie mapie będzie Pasaż Lido, czyli dawna tkalnia fabrykanta Karola Bennicha. To tam, w budynku wzniesionym ponad 120 lat temu przez imigranta z Saksonii, znajdzie miejsce zbiorowa wystawa Owoce drzew wszystkich, która jest poświęcona zagadnieniom kryzysu migracyjnego, społecznych podziałów i poszukiwania tożsamości.

reklama

– Zaproszeni przez nas twórcy młodego pokolenia zwracają uwagę na trudne przeżycia i dylematy jednostki, która próbuje dostosować się do reguł obowiązujących w nowym kraju. Podejmują refleksję na temat współcześnie rozumianej, nieustannie ewoluującej kategorii obcości – mówią kuratorki. – Nie wahają się zadawać ważnych pytań. Jak Ukraińcy, Wietnamczycy, Gruzini czy Azerbejdżanie odnajdują się w zamkniętym i dość homogenicznym społeczeństwie? Jak kształtują się ich relacje z Polakami? Jakie jakości wnosi ich obecność?

Irmina Rusicka i Kasper Lecnim będą poszukiwały źródeł stanu permanentnego poczucia zagrożenia, które coraz częściej dotyka członków rozwiniętych społeczeństw Zachodu. Z kolei Stachu Szumski przeanalizuje i artystycznie przetworzy konwencje estetyczne obowiązujące w wietnamskich barach w Polsce. Laureatka nagrody publiczności konkursu Spojrzenia 2019 Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Liliana Piskorska, zgodnie z teorią prof. Marii Janion przyjrzy się naszej ojczyźnie jako państwu kolonizującemu i skolonizowanemu zarazem. Na wystawie obejrzymy również m.in. prace laureatki pierwszej nagrody konkursu Spojrzenia 2019, Dominiki Olszowy, oraz Jany Shostak, laureatki grand prix Młode Wilki 2016 i finalistki Artystycznej Podróży Hestii 2019.

reklama

To jednak nie koniec artystycznych zmagań z kwestiami tożsamości i dialogu, jako że w ramach Festiwalu zrealizowany zostanie też trwający od 7 do 14 września cykl wydarzeń Miasto Babel. Właśnie za jego sprawą ulice, synagoga czy plac przed piekarnią staną się przestrzenią akcji artystycznych i wystaw odnoszących się do współczesnego oblicza wielokulturowej Łodzi. Mimo, że zbudowane rękami przedstawicieli różnych nacji, miasto uniknęło losu biblijnej wieży Babel. Artyści, nie tracąc z oczu śladów obecności niegdysiejszych mieszkańców, przenoszą swoją uwagę na dzisiejszych imigrantów. Na nowo też definiują pojęcie Łodzi czterech kultur, angażując do artystycznej współpracy ich przedstawicieli: Ukraińców, Gruzinów, czy Wietnamczyków. Znakomita większość zaproszonych do projektu kuratorów twórców, oraz pozainstytucjonanych galerii prowadzi swą działalność w odległych rejonach Polski i Europy, dzięki czemu będą mogli przyjrzeć się miastu z dystansem.

reklama

Hagar Cygler - izraelska artystka zastanowi się nad polsko-żydowską historią wpisaną w dzieje jej rodziny, InChina - gruziński kolektyw podda refleksji procesy migracyjne, zaś Maarten Schuurman z Amsterdamu będzie rozmawiał z przedstawicielami różnych kultur o ich wizji ziemi obiecanej. Nie zabraknie też istotnych tematów podanych w konwencji zabawy, jak choćby piknik zorganizowany przez Galerię Sandra, poświęcony empatii i antydyskryminacyjnej edukacji, a Smutne Kobiety wraz z Galerią W Y uhonorują wietnamską społeczność koncertem z karaoke.

Owoce drzew wszystkich, wernisaż 7.09, g. 18:00, Pasaż Lido, ul. Kościuszki 49/51. Artystki i artyści: Norbert Delman, Liliana Piskorska, Kasper Lecnim, Dominika Olszowy, Katya Shadkovska, Jana Shostak, Irmina Rusicka,  Stachu Szumski

Miasto Babel, 7-14.09. Artyści i galerie: Balcer/Czyżewicz/Flis, Galeria Czynna, Elektrozavod Gallery, InChina, Mat Do, Pracownia Portretu, Galeria Serce Człowieka, Galeria Sandra, Maarten Schuurman, Galeria Śmierć Frajerom, Kolektyw WET, Galeria W Y


Źródło: Festiwal Łódź Czterech Kultur

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama