Spotkanie konsultacyjne dotyczące remontów ulic na Chojnach i Rokiciu w 2025 roku odbyło się w czwartek 13 lutego.
Burzliwa dyskusja o remontach ulic na Chojnach
Na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 190 przyszli zarówno mieszkańcy tych ulic, których remont zapowiedziano, ale nie brakowało m.in. przedstawicieli osób ulic, których modernizację zapowiedziano kilka lat temu. Do samego końca spotkania o termin rozpoczęcia remontu walczyli mieszkańcy ulicy Bałtyckiej i Zygmunta. Niestety, te ulice na widok drogowców muszą jeszcze zaczekać.Wśród zgromadzonych na sali urzędników obecni byli Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi; Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu, przedstawiciele Łódzkich Inwestycji, członkowie Rady Osiedla Chojny-Dąbrowa, a także radni Rady Miejskiej w Łodzi Paulina Setnik, Kamila Ścibor oraz Robert Pawlak - cała trójka z Koalicji Obywatelskiej.
Zainteresowanie konsultacjami społecznymi, podobnie jak w przypadku Złotna i Teofilowa, było bardzo dużo. Konieczne było dostawienie dodatkowych krzeseł.
- Przyszliście dzisiaj naprawdę licznie i to pewnie dlatego, że jesteście na nas źli
- powitał zgromadzonych mieszkańców Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi.
I dodał:
- Rozładujmy tę atmosferę, będziemy mówić prawdę, nawet jak będzie mało sympatyczna.
Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Z tłumu można było usłyszeć uwagi nie w temacie przyszłych remontów, ale tych już trwających. Na początek ulica Śląska.
Mieszkańcy Chojen apelują o reakcję w sprawie trwających remontów
Przypomnijmy, aktualnie przejazd ulicą od strony skrzyżowania z ulicą Kilińskiego jest dla ruchu przelotowego niemożliwy. Na wjeździe przy przejeździe obok dw. Łódź Chojny postanowiono jedynie znak dla wjazdów docelowych, mało tego, kierowcy, którzy chcieli się dostać np. do punktów usługowych przy Śląskich byli przepytywani przez straż miejską o cel podróży - wszystko po to, aby udowodnić, że naprawdę jadą do konkretnego sklepu.Powodem tych zmian jest zamknięte skrzyżowanie ulicy Śląskiej z Niższej gdzie trwa przebudowa wodociągu.
- Śląska to dla nas trudny kawałek. Robimy tam wodociąg i ciężko to było inaczej zorganizować niż zamykając całe skrzyżowanie. Na 90% znikniemy stąd do końca marca, o ile pozwoli nam na to pogoda
- mówił Tomasz Piotrowski.
Zamknięcie skrzyżowania Śląska/Niższa odczuli najbardziej mieszkańcy z ulicy Żwirowej - to właśnie przez nią kierowcy omijali zamkniętą drogę, musiała interweniować straż miejska.
- Ta ulica była niedawno zamknięta, a teraz znowu powtórka. Za rok znowu ją zamknięcie?
- pytał jeden z mieszkańców.
- Dlaczego nie zaczekaliście z ulicą Broniewskiego, kiedy wiedzieliście, że skrzyżowanie z Niższą będzie zamknięte?
- dodał inny mieszkaniec.
- Na Żwirowej jest bardzo niebezpiecznie, nie ma miejsca na pieszych, ledwo co mieszczą się dwa auta. Jak była straż to był spokój, ale jak ich nie ma to znowu jest to samo
- alarmowała inna mieszkanka.
Wiceprezydent odpowiedział wprost.
- Jak chcecie to nie ma problemu. Po spotkaniu dzwonię do komendanta i jutro jest znowu patrol
- wyznał Piotrowski.
Przedstawiciel Łódzkich Inwestycji, które realizują remonty łódzkich ulic podkreślił, że nie jest to wyznaczony objazd dla kierowców.
- Objazd na czas zamkniętego skrzyżowania Śląska/Niższa jest poprowadzony przez Zapolską, Broniewskiego i Kilińskiego - nie przez Żwirową
- podkreśla Marcin Dyguda, Łódzkie Inwestycje.
Kumulacja remontów na Chojnach daje w kość mieszkańcom
Sporo mieszkańców uważa, że trwające remonty można było rozplanować inaczej - mniej stanowczo, co wpłynęłoby na lepszy przejazd po całym osiedlu. Piotrowski podkreślił, że są to remonty już trwające i tym samym zaplanowane były znacznie wcześniej niż od kiedy on jest wiceprezydentem (od wakacji 2024 - przyp. red.).
- "Najpierw myśleć, potem robić". "Nie wyciąganie wniosków z poprzednich remontów". "Wasze remonty kończą się jedynie na obietnicach"
- mówili na forum mieszkańcy.
- Moim zdaniem też tych inwestycji jest tutaj za dużo, ale ta część miasta po prostu tego potrzebuje
- odpowiada Piotrowski.
Oprócz Śląskiej prace odbywają się jeszcze jednocześnie na kilku innych ulicach.
Ulica Lecznicza ma być gotowa już na wiosnę - do ukończenia prac pozostało położenie ostatniej warstwy asfaltu. Piaseczna skończona w 50%, finał prac na koniec lata. Tuszyńska (I etap od Bednarskiej do Paderewskiego) finał prac wczesną jesienią. Kongresowa finał prac przed wakacjami. Odyńca finał prac na jesień.
W przypadku ulicy Odyńca pojawił się głos mieszkanki, która z postępu prac nie kryła swojego zadowolenia.
- Chciałam podziękować za ekipę, która remontuje ulicę Odyńca. Przyglądam się na co dzień, wszystko jest punktualne, panowie sympatyczni, nie odwiedzają Żabki. Oby więcej takich wykonawców
- wyznała jedna z mieszkanek.
- Za ekipę podziękowania nie należą się nam, bo takie jest prawo zamówień publicznych. Tutaj akurat była taka oferta
- odpowiedział Piotrowski.
Gdzie i kiedy start prac remontowych na Chojnach i Rokiciu w 2025 roku?
Na liście ulic, które mają być remontowane w 2025 roku z Chojen i Rokicia znalazły się Rzgowska, Dachowa, Rolnicza, Wysockiego, Ciołkowskiego, Różyckiego, aleja Politechniki (ciąg pieszo-rowerowy) i Wróblewskiego.Rzgowska - odcinkowa wymiana nawierzchni na obu jezdniach pomiędzy Kolumny a Bartoszewskiego. Realizacja prac lato 2025 r.
Dachowa - wymiana nawierzchni jezdni plus spowalniacze ruchu, realizacja lato 2025 r.
Rolnicza - wymiana nawierzchni od Sternfelda do Płaskiej i dalej od Płaskiej do Ideowej: przebudowa wodociągu, nowy asfalt, remont fragmentów chodnika i nowe parkingi na jezdni. Start prac latem 2025 r.
Wysockiego - od Rzgwoskiej do Kilińskiego nowa nawierzchnia, remont fragmentu chodnika, nowe parkingi na jezdni oraz nowe drzewa przy Kilińskiego. Realizacja prac latem 2025 r.
Ciołkowskiego - przebudowa przestrzeni przy "Kapeluszu Anatola" tj. odbetonowanie przestrzeni pod pawilonem, ciąg pieszo-rowerowy po stronie pawilonu, nowe przejścia dla pieszych i nowy asfalt. Start prac latem 2025 r.
Różyckiego - nowy asfalt i wymiana chodników. Start prac latem 2025 r. Aleja Politechniki (ciąg pieszo-rowerowy): od Wróblewskiego do ronda Lotników Lwowskich po wschodniej stronie. Tutaj przewidziano budowę nowego ciągu, nowe przystanki i 36 nowych drzew. Realizacja prac wiosna-jesień 2025 r. Wróblewskiego od Wólczańskiej do al. Politechniki: nowy asfalt, chodniki i parking, realizacja prac wiosna-jesień 2025 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.