reklama
reklama

Gorący weekend w Łodzi - nad wodę wybrać się czas!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gorący weekend w Łodzi - nad wodę wybrać się czas! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźDługi weekend rozpieszcza nas piękną pogodą. Grzechem byłoby nie wybrać się nad wodę. Jeżeli nie macie ochoty daleko wyjeżdżać, nic straconego. W Łodzi także można zrelaksować się uprawiając tak zwany "plażing".
reklama

!reklama! 

Stawy nad rzeką Jasień

Jasień to rzeka, która płynie przez sam środek Łodzi. Mimo niewielkiej, liczącej niecałe 13 km długości, miała ona istotny wpływ na rozwój miasta – dzięki dość sporemu spadkowi (17 m na odcinku 2 km!) już w latach 20-tych XIX w. zaczęto budować nad nią pierwsze fabryki, przeważnie związane z włókiennictwem: magiel krochmalnię, farbiarnię, drukarnię tkanin, no i oczywiście młyny wodne.

Pod koniec XIX w. fabryka bawełny Karola Scheiblera, która stanęła nad Jasieniem była jedną z największych na całym świecie. Tym samym rzeka stała się niestety bardzo zanieczyszczona, a przez cały XX w. pełniła właściwie funkcję ścieku. Dopiero w ciągu ostatnich lat, dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, powoli zaczęto ją oczyszczać i przywracać rekreacyjny charakter.

reklama

Jasień wypływa niedaleko ulic Henrykowskiej i Giewont, potem płynie podziemnym kanałem i ponownie wypływa na powierzchnię, zasilając zbiornik wodny w Parku Widzewskim. Znów chowa się pod ziemią, by ponownie pojawić się przy ogródkach działkowych przy ul. Tymienieckiego.

Tu znajduje się Park nad Jasieniem oraz staw – jest to jednak bardziej miejsce nad wodą, gdzie można połowić ryby czy usiąść na kocyku, podziwiając ptactwo wodne i okoliczny starodrzew niż kąpielisko. Staw ów powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki jazem Wójtowskiego Młyna; w pobliżu znajdują się pozostałości folwarku i fabryki Scheiblera, gdzie obecnie mają swoją siedzibę harcerze.

Następnie Jasień znów płynie pod ziemią i pojawia się na powierzchni w miejscu, gdzie wpływa do kolejnego, powstałego przy jazie „Księżego Młyna”, stawu (przy Al. Rydza-Śmigłego i Przędzalnianej, nieopodal rezydencji Edwarda Herbsta). Tu również jest bardzo malowniczo, można wybrać się na ryby, na spacer lub po prostu posiedzieć nad wodą.

reklama

Park Władysława Reymonta

Kolejnym zbiornikiem wodnym zasilanym przez rzekę Jasień jest staw w Parku Władysława Reymonta. Przed wojną jeziorko było sporo większe i miało wyspę na środku; po wojnie, w wyniku częściowego zasypania akwenu, wyspa stała się częścią parku. Koniecznie warto zwiedzić tutaj Centralne Muzeum Włókiennictwa, mieszczące się w dawnej fabryce Ludwika Geyera. Następnie Jasień długi odcinek płynie przez miasto, wzdłuż ul. Obywatelskiej, łączy się z rzeką Karolewką, zakręca w lewo i wpływa do Neru.

Warto wykorzystać czerwcowe promienie słońca zanim królować będą burze z gradem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama