reklama
reklama

„Górna” Piotrkowska nie zwalnia tempa. Czeka nas weekend pełen wrażeń. Sprawdź!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Górna” Piotrkowska nie zwalnia tempa. Czeka nas weekend pełen wrażeń. Sprawdź! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPrzez cały wrzesień na Piotrkowskiej w jej niedeptakowej części można było skorzystać z dużej liczby wydarzeń, natomiast już pierwsze dni października zapowiadają się równie atrakcyjnie.
reklama

Oferta podwórek i znajdujących się tu instytucji zawiera propozycje na ciekawe spędzenie czasu z całą rodziną, ale jest też impreza z rozrywką dla dorosłych łodzian oraz festiwal dla koneserów street foodu.

 !reklama!

W skrócie:

  • 1-3.10. I Polsko-Rosyjski Festiwal Filmów Animowanych "Dialogi", ul. Piotrkowska
  • 2.10. i 4.10. "Tkanie ruchu” warsztaty taneczne młodzieży i dorosłych, Centralne Muzeum Włókiennictwa
  • 2-3.10. Biesiada na ogrodach Geyera - wystawcy z piwami kratowymi i jedzeniem (grill i food trucki), degustacje, konkursy, muzyka na żywo
  • 3-4.10 Street Food Festiwal - święto ulicznego jedzenia, wystawcy z całej Polski na Piotrkowskiej 217
  • 2-4.10 Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki/Art. Inkubatorze – rodzinne spotkania ze sztuką 
Szczegółowe informacje:

reklama

"Dialogi / Диалоги" to spotkanie polskiej i rosyjskiej kultury za pośrednictwem animacji filmowej i muzyki, a także zabawy i spotkań. W tytułowe dialogi wejdą kuratorzy, zaproszeni goście, muzycy, uczestnicy warsztatów oraz – mamy nadzieję – sami widzowie uczestniczący w festiwalu. Pierwszego dnia zaprezentowano 8 współczesnych filmówanimowanych o krótkiej formie (4 z Polski i 4 z Rosji). Były one skierowanych do dorosłych widzów, a po ich projekcji głos zajęli kuratorzy programu (Piotr Kardas i Denis Viren) oraz autorzy dwóch filmów (Marta Pajek, Nadieżda Fedotova).

Drugiego dnia (piątek, 02.10.) odbędą się skierowane do młodych widzów na DIALOGI W PIASKOWNICY z projekcją kilku współczesnych polskich i rosyjskich filmów animowanych.

- Po projekcji porozmawiamy z uczestnikami o ich wrażeniach oraz zachęcimy do stworzenia rysunkowego dialogu bohaterów z filmów, które zobaczyły. – mówi organizator, Olga Morozova.

reklama

Ostatniego dnia zaprezentowane zostaną efekty trwających od kilku dni warsztatów animacji on-line prowadzonych przez młodą artystkę, Julię Orlik. Prace 13 uczestników z całej Polski i 17 z Rosji zrealizuje w swoich domach własne interpretacje Kalinki i Prząśniczki, w aranżacji utalentowanego młodego kompozytora, Bartłomieja Orlika. Przed projekcją odbędzie się koncert wokalnej muzyki ludowej w wykonaniu Łódzkiej Grupy Śpiewaczej. Na zakończenie sobotnich MUZYCZNYCHDIALOGÓW Z OBRAZEM Paweł Sokołowski z przyjaciółmi zagra do prawdziwego klasyka – ZEMSTY KINOOPERATORA, autorstwa Władysława Starewicza czyli polsko-rosyjskiego ojca animacji lalkowej.

Wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatne, ale ze względów na obostrzenia wynikające z pandemii wymagana jest wcześniejsza rezerwacja: festiwal-animacji@rusofil.edu.pl

reklama

Piątek, 2.10.2020

  • Klubokawiarnia K I P I S Z (Piotrkowska 282, wejście od Parku Reymonta) „Dialogi w piaskownicy"
  • 18:00 Pokazy polskich i rosyjskich filmów dla dzieci
  • 19:00 Dyskusja z dziećmi + działania plastyczne (Piotr Kardas, Mariia Snisarenko)
Sobota, 3.10.2020

  • Klubokawiarnia K I P I S Z (Piotrkowska 282, wejście od Parku Reymonta)
  • „Muzyczne dialogi z obrazem"
  • 18:00 Koncert wokalnej muzyki ludowej (Łódzka Grupa Śpiewacza)
  • 18:30 Pokaz filmów warsztatowych
  • 19:00 Pokaz filmu Zemsta Kinooperatora (reż. Władysław Starewicz, Rosja 1912) z muzyką na żywo (Paweł Sokołowski)
  • 19:30-22:00 Zamknięcie festiwalu
Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza w piątek, 2.10. o godz. 18.45 oraz 4.10. w niedzielę w godz. 13.30 i 15.30 na kolejne warsztaty ruchowe z cyklu "Tkanie ruchu". Każde z zajęć skupiać się będzie na interpretacji ruchowej jednego dzieła z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Inspiracją do ruchu będą dla nas motywy przewodnie, kolorystyka, czy klimat panujący w danym dziele. Warsztaty skierowane są do dorosłych i młodzieży (16+). Brak wcześniejszego kontaktu z tańcem nie ma tu znaczenia. Warsztat poprowadzi Aleksandra Łaba,  tancerka, choreografka, pedagog związana z Akademią Muzyczną oraz łódzką Pracownią Fizyczną.

reklama

Biesiada na ogrodach Geyera to impreza z licznymi atrakcjami dla fanów dobrej zabawy. W piątek i sobotę, 2-3.10., na podwórzu Piotrkowskiej 282 staną stoiska z piwami kratowymi i rzemieślniczymi. W ramach imprezy organizatorzy oferować będą doradztwo w zakresie wyboru piwa, odpowiadającego indywidualnym gustom, a także przeprowadzą konkurs na najlepszy browar, wybrany przez uczestników. Do tego serwowane będzie jedzenie z food trucków oraz ze stoisk z daniami z grilla. Czas urozmaicą liczne konkursy zręcznościowe, degustacja piwa, czy wystawy kolekcjonerskie o tematyce piwnej. Na wieczór zaplanowana jest zabawa przy muzyce tanecznej! Równolegle na terenie zielonym, odbędzie się I Turniej FIFA 20 na wielkim ekranie, w trakcie którego 32 uczestników będzie miało możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w walce o podium.

W sobotę i niedzielę, 3-4.10., na podwórku przy Piotrkowskiej 217 odbędzie się Street Food Festiwal. W ramach 24. już edycji pojawi się mocna azjatycka reprezentacja, bo spróbować będzie można kuchni koreańskiej, tajskiej, będą chińskie pierożki dim sum, a oprócz tego wystawcy z kuchnią gruzińska i bliskowschodnią. Fani klasycznych ulicznych przysmaków mogą spodziewać się stoiska oferującego frytki belgijskie oraz kilka pojazdów z burgerami.

Na festiwalu pojawią się też nowości, np. hawajskie panini, włoskie panzerotti oraz zakręcone chipsy od „Paka ziemniaka”. Na fanów słodkich przekąsek będą czekać kołacze, churrosy i pączki.  Z napojami stanie przyczepa z włoską kawą, aromatyczną herbatą i gorącą czekoladą, będą też grzańce i duży wybór browarów. W Piotrkowskiej 217 nadal czynne są 2 plaże. Ta „pod szczurem” zostanie zaaranżowana na strefę relaksu, a odwiedzający będą mogli zobaczyć 3 modele samochodów Forda, m.in. Mustanga Bullitta oraz posłuchać muzyki granej na żywo przez Dj’a Fagota.  Festiwal odbędzie się w sobotę w godzinach 12:00-22:00 oraz w niedzielę między 12:00-19:00.

W poszukiwaniu zaginionej kreatywności w ten weekend należy udać się na Tymienieckiego 3 i wziąć udział w Twórczych Warsztatach w Fabryce Sztuki. Celem tego całorocznego programu edukacyjnego jest pobudzanie kreatywności, którą każdy z nas w sobie ma, ale czasem o tym zapomina. W jej znalezieniu pomagają profesjonalni edukatorzy z całej Polski. W nadchodzący weekend odbędą się cztery spotkania o różnej tematyce. W piątek Natalia Wicher poprowadzi rodzinne warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 0-3 lata. W sobotę można będzie zgłębiać zjawiska, tendencje i kierunki w sztuce razem z Aleksandrą Ignasiak podczas warsztatów plastycznych dla dzieci w wieku 4-8 lat. W sobotę, 3.10, o godz. 12:00 odbywać się będą rodzinne warsztaty dla dzieci (6+) z projektowania i ozdabiania lalki szmacianki z Beatą Cholewą Mazurowską. Ze szmatek, skrawków materiałów, ręcznie i przy pomocy maszyny do szycia dzieci będą mogły uszyć własne, wyjątkowe lale do zabawy.

Warsztaty odbędą się one w ramach cyklu Art.Inkubatora pn. "Ubiór/ styl/ epoka jako element wizerunku miasta". W niedzielę spotkamy Miejskiego Badylarza, czyli Adama Biedrzyckiego, na warsztacie ogrodniczym, a w trakcie całego weekendu Paweł Grala przeprowadzi grupę przez tajniki improwizacji ruchowej podczas warsztatu mistrzowskiego dla młodzieży od 16 lat i dorosłych. Warsztaty są płatne 0-15 zł, konieczna jest rezerwacja: warsztaty@fabrykasztuki.org. Wyjątkiem są warsztaty projektowania lalek – tu  zapisy pod tel. 603 865 064 / e-mail: fundacja@polekreacji.pl.

Harmonogram warsztatów:

  • 2.10. UM CIA CIA BUM - rodzinne warsztaty muzyczne
  • 3.10. SKROBIEMY MARCHEWKI HISTORII SZTUKI - rodzinne warsztaty plastyczne
  • 3-4.10. SEE, SAW, SEEN - mistrzowski warsztat improwizacji ruchowej dla młodzieży
  • 10. "ZOSIA, TOSIA I LEOSIA. PROJEKTOWANIE I REALIZACJA LALKI SZMACIANKI" - rodzinne warsztaty w Art.Inkubator
  • 4.10. MIEJSKI BADYLARZ - rodzinne warsztaty ogrodnicze, Fabryka Sztuki

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama