Renowacja zabytkowej willi jest prowadzona w ramach inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej oraz wkładowi własnemu miasta, będzie możliwe nie tylko przywrócenie oryginalnego wyglądu budynku, ale także przystosowanie go do potrzeb odwiedzających i konserwacja na długie lata.
Do zadań firmy prowadzącej renowację, należy m.in. oczyszczenie elementów drewnianych, izolacja termiczna oraz montaż instalacji wewnętrznego ogrzewania centralnego i wentylacji. Nie zapomniano o ekologii, dlatego wszystkie urządzenia montowane w willi pozwalają m.in. na odzyskanie ciepła i ograniczają straty energii.
W budynku pojawi się klimatyzacja/wentylacja, która ułatwi zwiedzane podczas gorącego lata oraz pozwoli na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz zabytku. Willa została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez zamontowanie wewnętrznej windy.
Willa ma być dostępna dla zwiedzających już za kilka miesięcy.
- W drugiej połowie przyszłego roku zaprosimy Państwa do odnowionych przestrzeni Skansenu Architektury Drewnianej. Koniec remontu zainauguruje stała wystawa poświęcona kontekstom włókiennictwa. Dla mnie to ogromna radość obserwować jak nasze łódzkie instytucje zmieniają się i rozwijają – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi
Budynek jest ewenementem w skali regionu. Choć jego historia sięga kilkudziesięciu lat, wciąż niewiele wiadomo o jej powstaniu. Eklektyczna willa strzeże swoich tajemnic.
– Dzięki badaniom archiwalnych dokumentów wiadomo, że w latach 30. XX wieku willa należała do fabrykanta Szai Światłowskiego, który był udziałowcem łódzkiej Fabryki Wyrobów Wełnianych Światłowski, Kon i Brener. Dom w Rudzie Pabianickiej nabył jako prezent dla swojej cierpiącej na suchoty żony Klary – mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Budynek wystąpił w dwóch filmach: amerykańskim horrorze “House” oraz polskim filmie kostiumowym “Hiszpanka”.
Źródło: UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.