Reklama

Reklama

Harfy Papuszy na finał Kolorów Polski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Harfy Papuszy na finał Kolorów Polski - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Koncert Finałowy 20. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" już w najbliższą sobotę. Zapowiada się niezwykłe wydarzenie muzyczne.

Reklama

Harfy Papuszy na finał Kolorów Polski

W trakcie koncertu finałowego festiwalu „Kolory Polski” publiczność usłyszy poemat symfoniczny „Harfy Papuszy” - do wierszy Bronisławy Wajs. Autorem muzyki do tego przepięknego i nastrojowego dzieła jest Jan Kanty Pawluśkiewicz. Na scenie Filharmonii Łódzkiej zobaczymy wspaniałych artystów. Wystąpią: Elżbieta Towarnicka (sopran), Magdalena Idzik (mezzosopran), Joanna Freszel (sopran), Tomasz Rak (baryton). Śpiewakom będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Jakuba Chrenowicza i Chór FŁ przygotowany przez Dawida Bera.
„W lesie wyrosłam jak złoty krzak, / w cygańskim namiocie zrodzona, / do borowika podobna” – pisała Papusza, cygańska poetka z terenu Polski, która tworzyła w języku romskim. Bronisława Wajs - to jej prawdziwe personalia, ale określenie Papusza przylgnęło do niej z powodu nieprzeciętnej urody (słowo to po cygańsku znaczy „lalka”).

Papusza (1908–1987) nigdy nie chodziła do szkoły, nauczyła się czytać i pisać samodzielnie. Krzysztofa Krauze wraz ze swoją żoną, Joanną Krauze zrealizowali w 2013 roku film o utalentowanej Romce. Poemat symfoniczny „Harfy Papuszy” Jana Kantego Pawluśkiewicza (1993) wykorzystano w ścieżce dźwiękowej, co przyniosło kompozytorowi nagrodę 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W utworze znalazły się teksty poetki śpiewane w języku romskim.
Jak pisał Wojciech Kocołowski: „Jan Kanty Pawluśkiewicz przy pomocy muzyki dokonał prywatnego procesu beatyfikacyjnego pewnej skromnej Cyganki, która wędrowała z taborem, uniknęła zagłady, osiadła z przymusu, pisała z serca i kochała świat, choć świat jej nie kochał”.

WYCIECZKA
Archiwum Państwowe w Łodzi - Al. Kościuszki - Al. Mickiewicza - Al. Piłsudskiego - ul. Targowa - ul. Milionowa - ul. Piotrkowska - ul. Radwańska - ul. Żeromskiego - ul. Zielona - ul. Gdańska

ZBIÓRKA pod budynkiem Archiwum Państwowego (róg Al. Kościuszki i ul. Żwirki) – godz. 9:45

Harfy Papuszy
Koncert Finałowy
20. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej
"KOLORY POLSKI"
Łódź, Filharmonia Łódzka
31 sierpnia 2019 / SOBOTA / 19.00


Źródło: Filharmonia Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy