reklama
reklama

Historia Łodzi. Przez sto lat wszyscy myśleli, że zaginął! Teraz jest niepowtarzalna okazja, by zobaczyć akt podpisany przez Władysława Jagiełłę [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Historia Łodzi. Rodzina Panasików przez kilkadziesiąt lat przechowywała ten dokument w domu jako niezidentyfikowaną pamiątkę rodzinną. Okazało się, że to akt renowacyjny dla Łodzi z 1433 roku, najstarszy dokument dotyczący historii naszego miasta. Odnawia i rozszerza prawa miejskie wydane 10 lat wcześniej. Akt należy do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Teraz można go oglądać w Łodzi, ale przez krótki czas. Sprawdź, kiedy i gdzie.
reklama

Akt można oglądać do 8 sierpnia w Muzeum Miasta Łodzi

Najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii Łodzi do 8 sierpnia będzie można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Dokument trafił do instytucji dzięki uprzejmości Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.

!reklama!

Dokument renowacyjny dla Łodzi został wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku. Cenny akt przez blisko 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku, historyczny dokument ujawnił ks. Stanisław Muznerowski, autor pracy „Przyczynki do monografii Łodzi”, wydanej w 1922 r., następnie ślad po akcie zaginął. Po niemal stu latach dokument został odnaleziony. Przywilej renowacyjny z 1433 roku odnawia i rozszerza prawa miejskie dla Łodzi wydane 10 lat wcześniej.

- Przywilej renowacyjny dla Łodzi wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku na zamku w Kole stanowi dla nas Łodzian wyjątkowy i bezcenny dokument. W obliczu zaginięcia przywileju lokacyjnego z 1423 roku przywilej renowacyjny dla Łodzi z 1433 roku jest najstarszym oryginalnym dokumentem dotyczącym naszego miasta. Jest to dla nas zabytek o nieocenionej wartości historycznej - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Polecamy: Urodziny Łodzi 2021 i loty balonem. Zobacz Łódź z niezwykłej perspektywy [zdjęcia]

Niezwykła historia aktu renowacyjnego dla Łodzi

Pergamin, zanim został udostępniony zwiedzającym, trafił do Pracowni Konserwacji MMŁ, gdzie w odpowiedni sposób został przygotowany do prezentacji m.in. poprzez umieszczenie go na bezkwasowym papierze.

- Z uwagi na wartość historyczną obiektu oraz jego stan zachowania czas prezentacji dokumentu w Muzeum Miasta Łodzi ograniczony jest do 10 dni. XV-wieczny pergamin prezentowany będzie w jednej z najbardziej reprezentacyjnych muzealnych przestrzeni – w Sali Lustrzanej. Muzeum zapewni dokumentowi odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także zadbało o to, aby pergamin nie był wystawiony na działanie światła, które zapala się jedynie w momencie, gdy do gabloty podejdzie zwiedzający - mówi Natalia Scegielniak-Glica, Główny Inwentaryzator Muzeum Miasta Łodzi.

Dokument jest własnością Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Odnaleziony został przez Krzysztofa Laszkiewicza i zidentyfikowany przez niego jako przywilej renowacyjny dla Łodzi. Przekazany przez Katarzynę Laszkiewicz z domu Panasiuk do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Dokument przez ostatnie kilkadziesiąt lat był przechowywany przez rodzinę Panasiuków jako niezidentyfikowana pamiątka rodzinna.

Na piątek oraz niedzielę MMŁ zaplanowało dwa specjalne oprowadzania w trakcie, których nie tylko zwiedzający poznają historię pałacowych wnętrz i ogrody.

Polecamy: „Łódź Filmowa” – nowa wystawa stała w Muzeum Kinematografii. Poczujmy się jak łodzianie z początku XX wieku!

Powstanie monografia Łodzi

Dodajmy, że za lata ma zostać opublikowana monografia dziejów Łodzi. Zbiegnie się z 600-leciem nadania nadania naszemu miastu praw miejskich. Przypadnie ona w 2023 roku. Realizacji zadania podjął się Uniwersytet Łódzki, który korzystać będzie m.in. ze wsparcia Urzędu Miasta Łodzi.

- Idealnym momentem do tego, by powstała kompleksowa monografia dziejów Łodzi będzie 600. rocznica nadania praw miejskich, którą obchodzić będziemy już za dwa lata. Ma być ona przystępnie napisana i będzie zawierała wiedzę, budującą tożsamość różnych pokoleń łodzian. Historia naszego miasta to wspaniałe dzieje odważnych ludzi, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem budowali nasze miasto. Nadchodzi ten czas, by ich karta w dziejach Łodzi utrwaliła się w tej monografii - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

- Historia Łodzi jest wyjątkowa i niezwykła. Na pewno zasługuje na to, by powstał taki pomnik, jakim będzie pięciotomowa monografia. Dedykujemy ją, ale i poświęcamy jej karty wszystkim łodzianom. Swój udział przy jej stworzeniu deklarują nie tylko historycy, ale też historycy sztuki, archeolodzy, etnolodzy, literaturoznawcy i językoznawcy. Współpraca nad nią będzie bardzo szeroka. To pozwala mieć przekonanie, iż dzieło to będzie wyjątkowe i kompletne. To może faktycznie być nietypowy pomnik o łodzianach i dla łodzian - mówi prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Monografia będzie składała się z pięciu tomów. Przy jej tworzeniu, oprócz Uniwersytetu Łódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi, pracować będą także przedstawiciele m.in. Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowego w Łodzi i Biblioteki Miejskiej w Łodzi. W związku z powyższym, w ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego podpisany został list intencyjny w sprawie powstania monografii. Nad jej redakcją czuwać będzie prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Jestem szczęśliwy, że powstanie monografia miasta, które na nią zasługuje. Większość polskich dużych miast, a także większość miast naszego regionu już takie monografie ma. Czas teraz na Łódź. Dziękuję za to, że między innymi w taki sposób zostanie uczczona 600. rocznica lokacji Łodzi. Dla wielu z nas to będzie to jedyna okrągła rocznica, którą będziemy mieli okazję przeżyć. Mamy mało czasu, ale pracujemy przy swoich biurkach, korzystając ze swoich zasobów, w archiwach i bibliotekach od lat. Nad monografią pracować będzie kilkudziesięcioosobowy zespół, złożony nie tylko z naukowców, ale i miłośników naszego miasta i przedstawicieli różnych instytucji - mówi profesor Jarosław Kita.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama