Reklama

Reklama

Historia obozu na Przemysłowej oczami Genowefy Kowalczuk

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Historia obozu na Przemysłowej oczami Genowefy Kowalczuk - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Poruszająca książka pokazująca historię obozu na Przemysłowej zostanie zaprezentowana w trakcie serii spotkań.

Reklama

Poruszająca książka pokazująca historię obozu na Przemysłowej


 „Eee… tam”: W sądzie powiedzieli, że ukradłam i kłamię, bo „takiego obozu nie było”, a pod nazwisko się podszywam. I zamknęli. „Eee… tam, takiego obozu nie było” - usłyszała, i za to, że go „wymyśliła”, przesiedziała kilka miesięcy
w więzieniu. Potem wielokrotnie próbowała o nim mówić, zabiegać o pamięć
o nim.

To fragment, który pochodzi z najnowszej książki – spisanych rozmów i wspomnień Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu na Przemysłowej w Łodzi. Historią obozu na Przemysłowej kilka lat temu zainteresowała się Urszula Sochacka – reportażystka, dziennikarka, producentka filmów dokumentalnych.  

- Mój tata odszedł zmarł i zostawił po sobie dużo rzeczy, sprzątając te rzeczy znalazłam kartkę na której była informacja, że był w jakimś obozie dla dzieci, jako dziecko, zaczęłam szukać, to był rok 2009 – mówi Urszula Sochacka, autorka książki.

Historia obozu na Przemysłowej to szczególnie trudna historia. Dzieci, które przeżyły obóz, bardzo często nie chciały opowiadać o tej tragedii, nie przyznawały się, że przeżyły coś tak potwornego.

- Ja pamiętałam jakieś odpryski, że coś mówiło się u nas w domu, ale było to pozbawione troski, było to pełne oskarżenia, wstydu, czegoś brudnego, o czym nie powinno się mówić – dodaje autorka.

Po pewnym czasie trafiła do łódzkiej Szkoły Podstawowej nr 81, szkoły która pielęgnuje pamięć o obozie i jego ofiarach. To właśnie tutaj poznała Genowefę Kowalczuk.
 I tak powstał najpierw film „Nie wolno się brzydko bawić”, a po kilku latach – książka, która właśnie została wydana. Od 20 listopada rozpocznie się cykl spotkań promocyjnych książki „Eeee… tam, takiego obozu nie było”.

- Na książkę czekaliśmy wiele lat, babcia Gienia, bo Genowefa Kowalczuk tak funkcjonuje w świadomości naszych uczniów i nauczycieli, niektórzy jeszcze ją pamiętają, to niezwykła osoba, której niezwykle na tym, żeby pamięć o obozie nie zginęła  - mówi Bożena Bądzińska – Wosik – dyr. SP nr 81 w Łodzi. 

Książka będzie dostępna także w niektórych łódzkich bibliotekach, w Szkole Podstawowej nr 81 oraz w trakcie serii spotkań autorskich, które rozpoczynają się już 20 listopada.

Książka jest współfinansowana z budżetu Miasta Łodzi, z konkursu tzw. „wkładów własnych”. To konkurs, w którym można było uzyskać do 40% sfinansowania kosztów projektu. W tym roku zakończyła się druga edycja konkursu, w ramach którego w sumie zostało dofinansowanych 30 projektów, na łączną kwotę 300 tys. zł.

Harmonogram spotkań:

20 listopada,
godz. 10.15
TEREN DAWNEGO OBOZU PRZY ULICY PRZEMYSŁOWEJ obok Szkoły Podstawowej nr 81, ul. Emilii Plater 28/32

godz. 18.30
BIBLIOTEKA SŁÓWKA, ul. Boya-Żeleńskiego 15

21 listopada
godz. 13.00
DOM DZIENNEGO POBYTU, ul. Fabryczna 19

godz. 17.00
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 81, ul. Emilii Plater 28/32

22 listopada
godz. 17.00
UNIWERSYTET ŁÓDZKI, aula Wydziału Nauk o Wychowaniu, ul. Pomorska 46/48

29 listopada
godz. 17.00
WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA, ul. Gdańska 100/102

11 grudnia
godz. 15.00
KONFERENCJA #ROK RELACJI W EDUKACJI 2.0
Szkoła Podstawowa nr 81, ul. Emilii Plater 28/32

godz. 18
KINO CHARLIE, ul. Piotrkowska 203/205
promocja książki połączona z pokazem filmu w reż. Urszuli Sochackiej
„NIE WOLNO SIĘ BRZYDKO BAWIĆ”


Źródło: UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy