Do Łodzi przyjechał z Holandii i raczej spędzi w tym mieście całe życie. Długie życie, bo ma dopiero 2 lata, a hipopotamy karłowate w niewoli dożywają nawet 55 lat (na wolności zyją krócej). Jabari to samiec, przyszedł na świat 21 marca 2017 roku, w GajaZOO, w holenderskim Kerkade.
Czekaliśmy na niego
Jabari był wyczekiwany przez łodzian, którzy sami postarali się o właściwie warunki dla niego wskazując jako cel w Budżecie Obywatelskim projekt nowoczesnego pawilonu dla hipopotama.Powstanie przestrzeni dla zwierzęcia zajęło ponad 9 miesięcy. Wewnątrz pawilonu o powierzchni 318 m kw. nie mogło zabraknąć basenu o głębokości około 1,5 m i pojemności 22 m3. Dach skonstruowano ze szklanych świetlików, tak by Jabari nie narzekał na brak promieni słonecznych i roślinności niczym na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinnei czy Sierra Leone – gdzie ten gatunek hipopotama występuje naturalnie.
Nie będzie singlem
Jak informuje łódzkie ZOO, nowy mieszkaniec nie spędzi swojego życia w Łodzi samotnie, pod koniec tego roku powinna do niego dołączyć potencjalna życiowa partnerka, która dotrze z Duisburga w Niemczech.Hipopotam karłowaty jest bardzo podobny do swego nieco bardziej znanego kuzyna - hipopotama nilowego. Jest jednak od niego aż siedem razy lżejszy i dwa razy mniejszy. Długość ciała zwierzęcia sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, a jego waga dochodzi do 275 kg.
Poza hipopotamami karłowatymi w budynku znajdzie się także motylarnia oraz tzw. strefa wolnych lotów, czyli ekspozycja ptaków. Budowa nowego obiektu wyniosła w całości ponad 3,2 mln zł.
Jabari zaprasza na parapetówkę
Nowego mieszkańca łódzkiego ZOO będzie można odwiedzać od niedzieli 4 sierpnia br. W pierwszym dniu goście Jabariego mogą się spodziewać prawdziwej fety ze słodkim poczęstunkiem i warsztatami afrykańskich rytmów na bębnach. Warsztaty są zaplanowane w dwóch turach - o godz. 13.30 i 14.15. Obowiązują zapisy (do dnia 3.08 na adres dydaktyka@zoo.lodz.pl).Źródło: Mat. UMŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.