reklama
reklama

Ich bohaterką była Łódź. Coraz więcej książek o historii miasta i jego mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W zeszłym roku ukazało się ponad 40 książek, których bohaterką, główną lub drugoplanową, była Łódź. Historia, architektura, folklor lub po prostu “łódzkie klimaty” są wdzięcznym tematem dla autorów książek. Już teraz wiadomo, że to nie koniec - wkrótce ukażą się kolejne pozycje o naszym mieście. 
reklama

W 2019 roku Łódź stała się inspiracją dla powstania ponad 40 książek, nie licząc wydań broszurowych. Autorzy, zarówno powieści beletrystycznych, jak również historycznych i socjologicznych, sięgają po łódzkie tematy coraz częściej. Historia naszego miasta jest przecież bogata, jest więc w czym wybierać. Nic dziwnego, że na rynku ukazują się pozycje dotyczące m.in. historii kolejnictwa w Łodzi, czy prezentujące uzbrojenie Armii Łódź. W księgarniach możemy znaleźć także kryminały, których akcja rozgrywa się w Łodzi. Powstają też książki historyczne przedstawiające okres szeroko rozumianego PRL-u.

!reklama!

Podczas środowej (22 stycznia) konferencji prasowej w Bibliotece Otwartej przy ulicy Gabriela Narutowicza zaprezentowano cztery książki, które bądź prezentują historię Łodzi bądź ich akcja toczy się właśnie w naszym mieście. Z pewnością jednak, każda z nich dużo mówi o tym, jakim miejscem jest Łódź i jakie niezwykłe historie się tutaj działy.

Podczas spotkania zaprezentowano dwie książki z serii „Łódź w PRL – PRL w Łodzi”. Pierwsza z nich, autorstwa prof. Przemysława Waingertnera z Uniwersytetu Łódzkiego pod tytułem “Czwarta stolica”, opisuje powojenne losy Łodzi. Okazuje się, że przez pewien czas miasto włókniarek było brane pod uwagę jako stolica kraju.

– Pierwszych 5 powojennych lat, to bardzo ciekawy i brzemienny w skutki okres dla Łodzi. Przez pewien czas istniała realna możliwość, iż z racji ogromnych zniszczeń Warszawy, Łódź będzie stolicą Polski. Lata 1945 – 1949 to również lata, w których ukształtowała się współczesna Łódź. W tym czasie w naszym mieście założono kilkanaście szkół wyższych, których przed II wojną światową tu nie było. Zmieniło się też diametralnie oblicze kulturowo-narodowościowe Łodzi, która z wielokulturowej „ziemi obiecanej” po II wojnie światowej bardzo szybko stała się miastem jednorodnym narodowościowo i religijnie, a „ziemia obiecana” zamieniła się w „miasto włókniarek”. Pisząc tę książkę chciałem pokazać dwa oblicza miasta w tym czasie - rozwój przemysłu, powstające uczelnie wyższe, a z drugiej strony pierwsze przejawy komunistycznego terroru. To w łódzkim więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa rozpoczynał swoją „karierę” Mieczysław Moczar, który dorobił się przydomku Krwawy Mietek - powiedział profesor Waingertner

Druga książka z serii “Stalinowska codzienność” została napisana przez Grzegorza Mnicha, historyka i dziennikarza łódzkiej Gazety Wyborczej.

- Jest to jeden z pięciu tomów dotyczących najnowszej historii Łodzi. Pomysłodawcą serii jest obecny tutaj prof. Waingertner. Uznaliśmy, że brakuje takiej popularyzatorskiej historii naszego miasta, począwszy od roku 1945, a skończywszy na czasach “Solidarności” - powiedział Grzegorz Mnich

Z jego książki możemy dowiedzieć się m.in. że w czasach stalinowski w Łodzi wydano 200 wyroków śmierci. Z kolei tysiące ludzi trafiło do więzień z powodu np. politycznego żartu. Dużym plusem książki są liczne, niepublikowane wcześniej fotografie.

Kolejnymi książkami zaprezentowanymi podczas spotkania były „Dwa lwy i teatr” Piotra Jarmołowicza i Jacka Kusińskiego oraz Chojny. Spacer, na którym nie byłam…” Beaty Ostojskiej-Mazur. Pierwsza z nich to sensacyjna powieść dziejąca się w Łodzi, a jej głównymi bohaterami są dwie autentyczne postacie – Oskar Kon i Bolesław Lesman. Z kolei książka Beaty Ostojskiej-Mazur to sentymentalna podróż po osiedlu Chojny.

Źródło: UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama