Reklama

Reklama

Ile osób mieszka w Łodzi? Mamy nowe zaskakujące dane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Ile osób mieszka w Łodzi? Mamy nowe zaskakujące dane  - Zdjęcie główne

Ile osób mieszka w Łodzi? Mamy nowe zaskakujące dane | foto UMŁ

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Czy Łódź się wyludnia? Okazuje się, że wcale nie. Jak wynika z wyliczeń firmy Selectivv, która na zlecenie władz miasta wykonała najbardziej aktualny spis ludności, w Łodzi może mieszkać ponad 740 tys osób! To o 70 tys więcej niż wynikało z oficjalnych danych opracowanych przez GUS. Skąd ta różnica?

Reklama

Dane GUS są jednoznaczne - Łódź się wyludnia

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ostatnich latach Łódź wyludniała się prawie najszybciej ze wszystkich miast. Z naszego miasta każdego roku ubywało mieszkańców. Według danych z czerwca 2021 roku w Łodzi mieszkały jedynie 667 923 osoby.

GUS posługuje się jednak spisem ludności z 2011 roku. Od tego czasu aktualizuje dane o bieżące dane o urodzeniach, zgonach, migracjach. Swoje dane opiera w dużej mierze na meldunkach, co często jest ignorowane przez napływowych mieszkańców. 

Chociaż obowiązek meldunkowy nadal istnieje, to jest coraz rzadziej respektowany. Ludzie częściej przemieszczają się w związku ze zmianą miejsca pracy oraz kontynuacją nauki na studiach, dlatego też aktualnie nie są przewidziane żadne kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. 

Ile osób mieszka w Łodzi w 2021 roku?

Z wynikiem opublikowanym przez GUS nie do końca zgadzały się władze Łodzi. Jednym ze wskaźników, które miałyby przeczyć temu, że Łódź się wyludnia, jest zużycie wody, które od kilku lat sukcesywnie rośnie. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, Urząd Miasta Łodzi postanowił zlecić badanie firmie Selectivv, która przeprowadziła je wykorzystując dane o liczbie aktywnych zalogowań do telefonów komórkowych.

- Nasza agencja swoje dane opiera na mobilnym ruchu internetowym mieszkańców i osób przebywających w Łodzi. Opracowaliśmy te dane na podstawie wyświetleń reklam w kanale mobilnym i od wydawców aplikacji. Gromadzimy wówczas informacje o lokalizacjach, aplikacjach i języku, jakim posługuje się dane osoba. W ten sposób możemy określić miejsce zamieszkania, pracy oraz kierunki podróży. Badanie było prowadzone nocą celem zapewnienia wiarygodności wyników - tłumaczy Aleksandra Stępniak z firmy Selectivv.

Wyniki badania są bardzo zaskakujące, ponieważ znacznie różnią się od danych oficjalnych GUS. 

Według danych uzyskanych przez firmę Selectivv, w Łodzi mieszka prawie 745 tysięcy osób. Co istotne, metodologia badania uwzględnia fakt, że część łodzian ma więcej niż jeden telefon.

 - Obecnie w Łodzi mieszka 744 628 osób. 706 804 z nich to Polacy, 28 580 stanowią Ukraińcy, na trzecim zaś miejscu są Białorusini z wynikiem 7 029 osób. Pozostałe 2215 osób to inne, różne narodowości - wyjaśnia Aleksandra Stępniak.

Gdzie w Łodzi mieszka najwięcej osób?

Inne ciekawe wnioski, które można wysnuć z danych zebranych przez firmę Selectivv, dotyczą liczby mieszkańców konkretnych dzielnic. 

Jak się okazuje, najwięcej łodzian mieszka na Bałutach (ponad 213 tys.), natomiast w Śródmieściu ponad dwa razy mniej - raptem 100 tysięcy.

Mieszkańcy Łodzi najchętniej wybierają osiedle Katedralna (67 tys.), potem Bałuty-Centrum (66 tys.) oraz Bałuty-Doły (53 tys.).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy