Reklama

Reklama

Co wiemy o Ukraińcach w Łodzi? Jak wielu z nich szuka tu pracy i domu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Chrzanowska

Co wiemy o Ukraińcach w Łodzi? Jak wielu z nich szuka tu pracy i domu?  - Zdjęcie główne

foto Joanna Chrzanowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Do Łodzi przyjeżdżają nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale także by ułożyć sobie nowe życie. Od lat pracują, osiedlają się, a nawet wychowują kolejne pokolenia. Ilu obywateli Ukrainy szuka w Łodzi zarobku? Ilu mieszka w Łodzi?

Reklama

W Łodzi chcą stworzyć drugi dom. Ilu Ukraińców szuka tu pracy?

W wielu codziennych sytuacjach łodzianie mogą uświadomić sobie, jak liczną część wszystkich mieszkających i pracujących na terenie miasta stanowią Ukraińcy. Przetłumaczone komunikaty w biletomatach MPK Łódź, dodatkowy język w urzędach i publicznych instytucjach czy wycieczki z przewodnikiem w języku ukraińskim. To tylko niektóre z aspektów codzienności świadczących o rosnącej liczbie obywateli Ukrainy w Łodzi. 

Jak wskazuje Urząd Miasta Łodzi, trudno podać dokładną liczbę zamieszkałych na terenie miasta Ukraińców. Szacuje się ją na około 80 tys. osób, a prawdopodobnie w rzeczywistości jest ona sporo wyższa. Do Łodzi przenoszą się przede wszystkim w poszukiwaniu zarobku i lepszych perspektyw na pracę. Pracują głównie w zawodach deficytowych takich jak m.in. magazynier, konfekcjoner, pracownik budowlany, szwaczka, kierowca, kosmetyczka, fryzjer, kucharz czy pomoc kuchenna.

Jeśli przejrzeć statystyki za 2021 roku, Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wystawił 245 zezwoleń na pracę sezonową z czego 235 dla obywateli Ukrainy. Zarejestrowano 140 364 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z czego 119 616 (a więc 80 proc wszystkich) dotyczyło obywateli Ukrainy.

Coraz częściej zdarza się, że w Polsce nie zatrzymuje ich wyłącznie praca. Wielu z nich w Łodzi zakłada rodziny i wychowuje nowe pokolenia ukraińskich łodzian. Te natomiast, mieszkając tu od dziecka, za kilka lat będą jeszcze lepiej zasymilowane z lokalną społecznością, niż ich rodzice. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy