W Łodzi chcą stworzyć drugi dom. Ilu Ukraińców szuka tu pracy?
W wielu codziennych sytuacjach łodzianie mogą uświadomić sobie, jak liczną część wszystkich mieszkających i pracujących na terenie miasta stanowią Ukraińcy. Przetłumaczone komunikaty w biletomatach MPK Łódź, dodatkowy język w urzędach i publicznych instytucjach czy wycieczki z przewodnikiem w języku ukraińskim. To tylko niektóre z aspektów codzienności świadczących o rosnącej liczbie obywateli Ukrainy w Łodzi.Jak wskazuje Urząd Miasta Łodzi, trudno podać dokładną liczbę zamieszkałych na terenie miasta Ukraińców. Szacuje się ją na około 80 tys. osób, a prawdopodobnie w rzeczywistości jest ona sporo wyższa. Do Łodzi przenoszą się przede wszystkim w poszukiwaniu zarobku i lepszych perspektyw na pracę. Pracują głównie w zawodach deficytowych takich jak m.in. magazynier, konfekcjoner, pracownik budowlany, szwaczka, kierowca, kosmetyczka, fryzjer, kucharz czy pomoc kuchenna.
Jeśli przejrzeć statystyki za 2021 roku, Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wystawił 245 zezwoleń na pracę sezonową z czego 235 dla obywateli Ukrainy. Zarejestrowano 140 364 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z czego 119 616 (a więc 80 proc wszystkich) dotyczyło obywateli Ukrainy.
Coraz częściej zdarza się, że w Polsce nie zatrzymuje ich wyłącznie praca. Wielu z nich w Łodzi zakłada rodziny i wychowuje nowe pokolenia ukraińskich łodzian. Te natomiast, mieszkając tu od dziecka, za kilka lat będą jeszcze lepiej zasymilowane z lokalną społecznością, niż ich rodzice.
CZYTAJ TAKŻE >>> Łódź solidarna z Ukrainą. Tłumy łodzian na wiecu, Kościuszko okryty ukraińską flagą
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.